Lekić: Rat u Izraelu vodi novom pogoršanju situacije, najsiromašniji sloj društva će podnijeti najveću žrtvu
Miodrag Lekić

"Ne vidi se kraj izraelsko - palestinskog sukoba"

Lekić: Rat u Izraelu vodi novom pogoršanju situacije, najsiromašniji sloj društva će podnijeti najveću žrtvu

Najnoviji sukob ili rat kako ga naziva izraelski predsjednik vlade vodi novom pogoršanju stanja, i novim rizicima. I velikim patnjama stanovništva na obje strane, posebno običnih građana, rekao je u intervjuu za Portal RTCG Miodrag Lekić, bivši ministar spoljnih poslova i ambasador, te dugogodišnji poslanik.

Lekić je podsjetio da arapsko-izraelski konflikt na određeni način traje već jedan vijek.

Najnoviji palestinsko izraelski konflikt je zbog publiciteta poslednjih dana čak stavio u drugi plan rat u Ukrajini. Novinari RTCG-a su upitali Lekića da li to znači da se ovoga puta ne radi o relativno čestim i kratkotrajnim sukobima Palestinaca iz Gaze i izraelskih snaga već o sukobu mnogo širih dimenzija?

"Smatra se da u svijetu danas ima negdje oko 40 ratnih žarišta, uglavnom u sjenci onog koji neslučajno ima veliki publicitet, rata u Ukrajini. Nije slučajna ni značajna pažnja u svijetu ovih dana prema tragičnom sukobu koji je krenuo iz palestinske enklave Gaza. Niti činjenica  da je zvanični  Izrael, čije su teritorije  i stanovništvo napadnuti, saopštio da je u pitanju rat. Sve nažalost govori da će obim sukoba, samim tim i ljudskih tragedija biti veliki", pojašnjava Lekić.

Dodaje da se ovog puta ne zna do kraja ni širina spoljnih uticaja i posljedice na međunarodnom planu.

Novinare je zanimalo koji su planovi i politički ciljevi Hamasa prilikom napada na izraelsku teritoriju?

"Hamas je mnoge iznenadio širinom i dubinom napada, pa i vojnim sredstvima koje je koristio, dakle kopnenim putem, iz vazduha i sa mora. Kako će se vojno sve završiti po Palestince i posebno Hamas ostaje da se vidi. Međutim, među političkim ciljevima, očigledno radikalizovanog Hamasa, jeste pridobijanje kod palestinskog naroda pa i arapskog svijeta statusa glavnog borca za palestinsku stvar. Ne treba zaboraviti da palestinsku državu, de jure još ne sasvim priznatu, predstavlja palestinska vlast u tkz. Zapadnoj obali i njen predsjednik Mahmud Abas", podsjeća Lekić.

Upitan je vidi li se kraj, odnosno krajnji ishod izraelsko - palestinskog sukoba?

"Nažalost, još ne. Ovaj sukob ili rat kako ga naziva izraelski predsjednik vlade vodi novom pogoršanju stanja, i novim rizicima. I velikim patnjama stanovništva na obje strane, posebno običnih građana. A najviše i nažalost stradaju najsiromašniji slojevi društva. Znamo da su u Palestini takvi slojevi najmnogobrojniji", kategoričan je Lekić.

Inače dodaje da arapsko-izraelski konflikt na određeni način traje već jedan vijek. Sa oružanim i ratnim  sredstvima traje od kada je formirana država Izrael 1948. godine.

"Iako je bilo mnogo mirovnih inicijativa, pa i dobijanja nobelovih nagrada za mir, rješenje nije postignuto. U najboljem slučaju trajalo je stanje zamrznutog konflikta. Što je često  samo odlaganje problema i sukoba. Znamo ta iskustva i na drugim područjima. Recimo na Kavkazu, pa u izvjesnoj mjeri i na Balkanu", naglašava Lekić.

Novinari su ga upitali da li se na mirovnom planu može očekivati više od Ujedinjenih nacija?

Pojasnio je da pri sadašnjoj situaciji na međunarodnom planu kada su UN prilično marginalizovane teško da se može očekivati značajnija inicijativa.

Podsjetio je da Ujedinjene nacije ne postoje kao poseban entitet bez država članica i njenih uticaja.

"Posebno velikih sila. UN su dragocjen instrument za progresivne i mirovne inicijative, samo u slučajevima kada države, posebno one velike i najveće,  hoće da ga koriste. Očigledno je  pa i donekle licemjerno ignorisati Ujedinjene nacije da bi se one zatim optuživale i to od istih zemlja koje u svojim djelovanjima zaobilaze UN", jasan je Lekić.

Za kraj je novinare zanimalo kako vidi djelovanje crnogorske diplomatije, da li je poznata njena pozicija u konfliktu o kojem govorimo?

"Objektivno u ovom teškom trenutku konflikta na Bliskom istoku Crna Gora nema značajniji prostor za neku inicijativu. To ne znači da ne treba da ima stav, poželjno principijelan povodom ovog složenog pitanja" , poručio je Lekić.

Dodaje da se stiče utisak da niko u našoj  zemlji ne očekuje ništa na spoljno političkom planu, pri stanju u državi na unutrašnjem planu.

"Zemlja se u dužem periodu, kada je riječ o spoljnoj politici, nalazi u nekom stanju automatskog pilotiranja. Uglavnom se radi ono što im se kaže. To se vidi i prilikom glasanja u međunarodnim organizacijama. Poželjnu saradnju sa što više zemalja, posebno sa onim savezničkim, treba razlikovati od politike i prakse servilnosti. Ali ako je ovdje strani uticaj stigao i do sastavljanja crnogorske vlade onda možemo samo zamisliti kolika je inferiornost crnogorske države na spoljno političkom planu.

Čak je i nepostojanje ministra inostranih poslova u dužem periodu prihvaćeno kao normalna situacija.

Ukoliko dođe do konstituisanja ozbiljne vlasti u zemlji za očekivati je i konsolidovanje spoljne politike koju treba da karakterišu prije svega kompetentna borba za crnogorske interese i poštovanje međunarodnih pravila", zaključio je Lekić u intervjuu za Radio televiziju Crne Gore. 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.