“Dje prestaje strah ,tu počinje sloboda”

Jesmo li postali društvo, đje mlade generacije upadaju u nacionalni ambis

“Dje prestaje strah ,tu počinje sloboda”

Prije par dana jedna NVO ,iznijela je po mom dojmu, šokantan izvještaj ,parafraziram - svaki šesti srednjoškolac osjeća se diskriminisano po nacionalnoj osnovi.

Ukoliko znamo, da je Crna Gora multinacionalna i multietnička, da li to znači da to tako, “ stoji ”u dokumentima i jesmo li postali društvo, đje mlade generacije upadaju u nacionalni ambis?

Sva naša, politička posrnuća proteklih decenija  a posebno proteklih par godina, očito su uslovila da naše mlade generacije koje napuštaju “matično gnijezdo” a posebno mlađi naraštaj, ima problem sa identitetom .

Poznato je da odrednice koje sam navela, na osnovu izvještaja vode u krizu identiteta .

Pravo pitanje, koliko je naših društvenih instanci, zaduženih od strane države, obratilo pažnju odnosno, da li pridaje značaj ovakvom krucijalnom problemu?

Da smo Švajcarska, po društvenom uređenju i da nam sve cvrkuću ptičice a ne ni blizu prvog slova Š,kako možemo očekivati da napravimo bilo kakav pomak ako đecu “puštamo”niz vodu!

Posrčući podatak, takođe naveden u izvještaju, da je čak 17 odsto srednjoškolaca bilo izloženo diskriminaciji po nacionalnoj osnovi.

Uzrast tog doba đece, onoliko koliko znamo bilo kao roditelji, rođaci ili sugrađani jako osjetljive pirode i možemo li shvatiti ako oni imaju takva uvjerenja i iskustva, kako možemo očekivati da izrastu u psihički stabilne osobe spremne za dalja životna iskustva.

Sve države u regionu da ne spominjem one sa boljim društvenim statusom, vode institucionalne “ borbe ”, kako bi, mladim generacijama pružiile kvalitetan socio-društveni i psihološki aspekt.

U Crnoj Gori, dragoj našoj, nećete čuti ni jednog ministra, predsjednika opštine a kamoli države a nikako vlade, da se obratio populaciji koju sam pomenula, oni prosto nemaju tu target zonu.

Kako problem koji je naveden u izvještaju, spada u zonu ljudskih prava, treba li da se roditelji obaćaju inostranim institucijama, da bi se počela obraćati pozornost na ukazanu situaciju jer očito naši “ vlastodršci ”, nemaju prosto ni saznanje o tome.

Principi tolerancije, solidarnost, nenasilna komunikacija, razvoj ljudskih prava, posebno pomenuta diskriminacija bi u ovom našem politički, društveno razuđenom društvu, trebale biti “ zastavice ” na putu, koje upravo silna ministarstva koje mi plaćamo, trebala se pozabaviti.

Nećete čuti, da se na osnovu ovog izvještaja oglasio i jedan državnik, niti da će to uraditi oni u čiji resor se “ vode ”đjeca.

Možemo li zaključak staviti na mladost, nju odlikuje borbenost i povezati sa  mudrom izrekom, to je: ” Đje prestaje strah, tu počinje sloboda ”. Nada je ,da će se sami brže izboriti za pravdu i istinu, nego što će im institucije Crne Gore pružiti ruku.

Autor:Hristina Janković/Kodex.me

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.