Knežević: Na prajd se ne poziva, na prajd se dolazi
Foto: Gradski portal

Knežević: Na prajd se ne poziva, na prajd se dolazi

Prvi prajd u Podgorici je bio haotičan, obilježen strahom i neizvjesnošću, a sada, nakon jedanaest godina, situacija se promijenila. Živimo slobodnije i prajd je u ovom momentu dobar pokazatelj kako istrajnost može da dovede do ozbiljnih promjena u društvu, kazao je izvršni direktor “QUEER MONTENEGRO” Miloš Knežević.

“Trenutno živimo u društvu tolerancije, međutim ta tolerancija ne traje dugo. U prilog tome govore sporadični napadi, govor mržnje na društvenim mrežama i portalima, tako da naša borba još uvijek traje”, rekao je emisiji “Znam da znaš” na Gradskoj TV Knežević.

Stepen slobode LGBTQ osoba najproblematičniji je, ističe, na sjeveru gdje su, uglavnom, neshvaćeni što dovodi do migracija unutar države.

Činjenica da godinama imaju iste zahtjeve pokazuje da se, ako je rekao, određene stvari ne mijenju tako brzo.

“Naš primarni zahtjev jeste usvajanje Zakona o rodnom identitetu baziranom na samoodređenju i to je Zakon koji će izazvati buru kada su u pitanju donosioci odluk. On dozvoljava da trans rodno varijantne osobe mogu promijeniti svoju oznaku roda i matični broj bez da prolaze mukotrpnu medicinsku proceduru, da se njihov rodni identitet odredi na način koji oni sami žele”, objasnio je Knežević.

Nikakvu reakciju od donosioca odluka nijesu dobili iz razloga što, kako kaže, trenutno nemaju sa kim ni da razgovaraju

“Svjedoci smo da posljednje tri godine imamo nefunkcionalne institucije sistema, i to je generalno priča za cjelokupna ljudska prava, ljudska prava u posljednje tri godine nijesu na političkoj agendi kada su u pitanju institucije sistema i donosioci odluka”, ističe Knežević.

Kroz nestašicu hormonske terapije za trans žene zalažu se da se, kako je istakao, obezbijedi hormonska terapija za sve žene koje koriste istu terapiju ali, naglašava Knežević, Ministrastvo zdravlja je zatvorilo vrata za svaku vrstu saradnje.

“Mi u organizaciji prajda imamo mantru koja glasi ‘Na prajd se ne poziva, na prajd se dolazi’. Prajd je građanski protest, simbol otpora i sve ono što jedno društvo može da prigrli. Samim tim vjerujemo da su svi donosioci odluka dostigli političku svijest da shvataju značaj prajda i da je njihova obaveza da budu 21. oktobra sa nama na ulice, tako da očekujem njihov dolazak”, kazao je Knežević.

Prajd radionice su, objašnjava, namijenjene za LGBTQ osobe kako bi im se pokazalo da nijesu sami i da nas ima.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.