Za pet godina će se ekrani na mobilnim telefonima sami popravljati?

Za pet godina će se ekrani na mobilnim telefonima sami popravljati?

Pametni telefoni sa zaslonima koji se sami popravljaju u trgovine bi mogli doći prije 2028., kažu analitičari iz kompanije CSS Insight.

Kompanija je u sklopu pregleda tehnoloških predviđanja za 2024. i kasnije navela kako smatra da će proizvođači pametnih telefona proizvoditi uređaje sa zaslonima koji se ‘‘sami popravljaju‘‘. Takvi bi modeli na tržište trebali stići kroz idućih pet godina, a način na koji bi to moglo funkcionisati je ugradnja ‘‘nano premaza‘‘ na površinu zaslona koji, ako se izgrebe, stvara novi materijal koji reaguje kada je izložen vazduhu i tako popunjava nesavršenosti.

Ovo nije u području naučne fantastike, već nešto što se može izvesti. Vjerujemo da je najveći izazov u ovome ispravno postaviti očekivanja - kažu iz kompanije.

LG, južnokorejski gigant potrošačke elektronike, reklamirao je tehnologiju samoiscjeljivanja u svojim pametnim telefonima još 2013. Kompanija je izdala pametni telefon pod nazivom G Flex koji je imao zakrivljeni zaslon i ‘‘samoozdravljujući‘‘ premaz na poleđini.

Analitičari CSS Insigta naglašavaju da ovdje nije riječ o potpuno razbijenim zaslonima, već onima koji mogu popravljati male ogrebotine. U 2017. Motorola je podnijela patent za zaslon izrađen od ‘‘polimera koji pamte oblik‘‘, a koji se sam popravlja kada pukne. Ideja je da, kada se toplina primijeni na materijal, on zacjeljuje preko pukotina.

U međuvremenu, Apple je, takođe, osigurao patent za sklopivi iPhone s poklopcem zaslona koji bi se sam popravio kada bi se oštetio. Međutim, tehnologija o kojoj je ovdje riječ tek se treba razviti.

Stvar je što, piše CNBC, kompanije zahtijevaju mnogo ulaganja u istraživanje i razvoj kako bi mogle prepoznati nove inovacije na zaslonima pametnih telefona. Novac je takođe potreban za reklamiranje i prodaju telefona u velikim količinama - i osiguravanje da potrošači budu pravilno informisani o tome koji se nivo oštećenja na telefonima može popraviti bez ikakve ručne intervencije.

Samsung je prilično napredovao na putu prema komercijalnim pametnim telefonima s naprednijim zaslonima, zahvaljujući sklopivim telefonima Galaxy Z Fold 5 i Z Flip 5 koji se tokom svog vijeka trajanja mogu sklopiti stotine hiljada puta.

CCS Insight takođe je predvidio da će Apple nastojati steći direktniju kontrolu nad tržištem pametnih telefona kako bi izbjegao rastuću popularnost uređaja koji smanjuju prodaju novih iPhonea. Apple bi to mogao učiniti poticanjem kupaca da direktno s kompanijom trguju svojim telefonima, umjesto da se oslanjaju na tržišta trećih strana.

Apple bi se takođe mogao početi fokusirati na ‘‘provjereni‘‘ sistem za ocjenjivanje obnovljenih iPhonea kako bi potaknuo kvalitetne polovne uređaje, pišu iz CCS Insighta - pojačavajući pomak u tehnološkoj industriji prema većem postotku proizvoda koji se mogu popraviti i preprodati ne bi li se izbjegao elektronički otpad.

CCS Insight procjenjuje da iPhone čini oko 80 posto organizovanog sekundarnog tržišta pametnih telefona, piše Tportal.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.