Na ovaj način, crnogorski parlament, poput brojnih važnih institucija u svijetu, kako se ističe u saopštenju, nastoji da kampanju Ružičastog oktobra prenese što širem auditorijumu, ukazujući na važnost preventivnih zdravstvenih pregleda, neophodnost rane dijagnoze i pravovremenog završetka liječenja ove najčešće dijagnostikovane maligne bolesti.
Skupština Crne Gore je u cilju podizanja svijesti o značaju prevencije i ranog otkrivanja karcinoma dojke, tokom oktobra, obezbijedila sistematski pregled za sve zaposlene, uključujući detaljan ultrazvučni pregled dojki i ,,Mamografiju”. Takođe, na inicijativu Sindikalne organizacije Skupštine Crne Gore, sa istim ciljem u prostorijama institucije biće održana prezentacija na kojoj će na pomenute teme govoriti direktorica Instituta za onkologiju Sanja Lekić i specijalizant onkologije Tatjana Vuković.
"Ovim naša institucija nastoji da bude primjer dobre prakse, kojom bi se u globalnom nastojanju o važnosti podizanja svijesti o prevenciji bolesti, fokus usmjerio na redovan pregled kao najvažniji i gotovo jedini preduslov blagovremene dijagnostike", saopšteno je iz parlamenta.
Prema procjenama GLOBOCAN-a za 2020. godinu, u Crnoj Gori dobna standardizovana stopa obolijevanja od raka dojke bila je 72,3/100 000 žena, a umiranja 23,9/100 000 žena. Iznijeti podaci su zabrinjavajući jer je prikazana stopa mortaliteta jako visoka i znatno iznad Evropskog prosjeka kao i situacije u regionu. Broj oboljelih žena od raka dojke iznosio je 378, što je uslovilo da ovo oboljenje zauzme vodeću poziciju na rang listi obolijevanja, sa učešćem od 25,5% svih maligniteta.
Takođe, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u 2020. godini registrovano je oko 2,3 miliona novih slučajeva raka dojke u svijetu i oko 685 000 umrlih od ove bolesti, uz velike geografske varijacije uočene između zemalja i svjetskih regija. Stope incidencije raka dojke najveće su u zemljama koje su prošle kroz ekonomsku tranziciju, a te zemlje bilježe i veliki udio smrtnih slučajeva od raka dojke.
Komentari