EP izglasao Rezoluciju o Crnoj Gori: Nepovoljno vrijeme za održavanje popisa, odložiti ga do okončanja političke krize
Evropski parlament, Foto: Arhiva

EP izglasao Rezoluciju o Crnoj Gori: Nepovoljno vrijeme za održavanje popisa, odložiti ga do okončanja političke krize

Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su na današnjem zasijedanju Rezoluciji o Crnoj Gori, a usvojeni su i amandmani kojima se predlaže odlaganje popisa. U amandmanima koji se odnose na popis između ostalog se navodi da se Crna Gora da odavno zakašnjeli popis stanovništva i stanova obavi u skladu sa međunarodnim i EU standardima i čim se završi politički zastoj u zemlji, te da se ovo važno pitanje ne koristi kao još jedan izgovor za jačanje polarizacije društva.

Za Rezoluciju je glasalo 529 poslanika EP, 51 je bio protiv, a 53 je bilo uzdržano.

cg11536x864

Poslanik Evropskog parlamenta i izvjestilac za Crnu Goru Tonino Picula kazao je sinoć u EP-u tokom rasprave o Izvještaju da je Crna Gora otvorila sva poglavlja ali da nijedno nije zatvoreno u posljednjih šest godina, te da je i dalje formalno predvodnik u integracijama.

“Sve druge zemlje su napredovale, dok Crna Gora propušta svoje prilike”, istakao je Picula.

Politička situacija u Crnoj Gori je, ukazuje, konstantno oterećena blokadama, a političkom scenom dominiraju sukobljavanja.

Istakao je i ulogu Srpske pravoslavne crkve.

“Koja je nažalost aktivan politički faktor u Crnoj Gori i često se koristi kao sredstvo vanjskog uplitanja u domaće političke procese”, naveo je Picula.

Pohvalio je to što je Crna Gora u potpunosti usklađena sa vanjskom politikom EU.

“Pa i u pogledu sankcija Rusiji i to svakako cijenimo. Pozdravljamo i imenovanje troje sudija Ustavnog suda kao korak prema rješavanju ustavne krize”, dodao je Picula.

Picula je rekao da ne govore o bojkotu popisa, već podržavaju popis kao doprinos razvojne politike svake zemlje.

“Ono što predlažemo je da se popis ne koristi kao politički alat za polarizaciju društva. Otklanjanje blokada bio bi konstruktivan preduslov za njegovo održavanje na transparentan način bez političkog uplitanja. Poziva se Crna Gora da odavno zakašnjeli popis stanovništva i stanova obavi u skladu sa međunarodnim i EU standardima i čim se završi politički zastoj u zemlji, tako da se ovo važno pitanje ne koristi kao još jedan izgovor za jačanje polarizacije društva”, kazao je Picula.

Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji kazao je da je Crna Gora smatrana zemljom koja je najviše napredovala na EU putu, ali je je posljednjih godina izgubila fokus, te propustila određene prilike.

“Izgubili smo dragocjeno vrijeme i mi se slažemo sa ovim domom da Crna Gora mora ići naprijed, a to je moguće samo ako se zaustavi ovaj period političke nepredvidivosti”, kazao je Verhelji.

Posebno su, dodaje, zabrinuti da institucije Crne Gore ne funkcinionišu.

Poslanik Evropskog parlamenta i predsjedavajući Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Vladimir Bilčik kazao je da dok dočekamo formiranje demokratskih institucije nakon izbora, Pokret Evropa sad ima jedinstvenu mogućnost da učini prvi korak u ubrzavanju približavanja EU.

“Oni koji su protiv EU i oni koji pokušavaju povećati svoj uticaj u Crnoj Gori bi mogli ugroziti ovaj put, jer oni sigurno neće približiti zemlju EU. Stoga pozivam sve političare da djeluju odgovorno. Molim vas ostanite na putu ka EU. Samo tako imamo jednu dugoročnu zajedničku budućnost”, poručio je Bilčik.

Evropski parlamentarac iz Hrvatske Tomislav Sokol upozorio je sinoć da su svjedoci zatiranja identiteta Crnogoraca kao zasebne nacije.

“Budimo otvoreni, jer smo na korak stvaranja mini Bjelorusije u srcu Evrope, pod kontrolom Vučiča i Rusije. Molim vas osvijestite se i spriječite to dok još nije kasno”, rekao je Sokol.

Podvukao je da je politička kriza u Crnoj Gori prouzrokovana od strane antievropskih snaga koje pokušavaju formirati prosrpsku i prorusku vlast, samo slijed političkog haosa koji traje od izbora 2020. godine do danas.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.