“Kliničarima” na MF nije uplaćivano penziono osiguranje, UCG traži dokumentaciju i dokaze: PLATIĆEMO, AKO BUDEMO DUŽNI
Medicinski fakultet

“Kliničarima” na MF nije uplaćivano penziono osiguranje, UCG traži dokumentaciju i dokaze: PLATIĆEMO, AKO BUDEMO DUŽNI

U poslednjih nekoliko mjeseci na adresu Univerziteta Crne Gore stigle su dvije inicijative Nastavnog vijeća Medicinskog fakulteta u vezi sa uplaćivanjem penzionog osiguranja za nastavnike Medicinskog fakulteta iz reda ''kliničara'' – ljekara koji imaju nastavno zvanje na Univerzitetu Crne Gore, ali su u radnom odnosu u Kliničkom centru Crne Gore. Njihov radni odnos je definisan kao jedinstven radni odnos koji čini angažman u Kliničkom centru Crne Gore i na Univerzitetu Crne Gore.

Njihov angažman je uzajamno uslovljen: ljekari „kliničari“ ne mogu predavati na Medicinskom fakultetu ako nemaju radni angažman na klinikama Kliničkog centra Crne Gore, a Klinički centar se ne može tako zvati ako nema kadar koji je angažovan u nastavi na Medicinskom fakultetu.

S obzirom na značaj naučno nastavnog vijeća Medicinskog fakulteta, kao najveće univerzitetske jedinice, i njegovih članova, ljekara „kliničara“ koji čine njegov najveći dio, postavlja se pitanje zašto ljekarima „kliničarima“ nije uplaćivano penziono osiguranje od strane Univerziteta Crne Gore?

Naime, njihovi angažmani na Univerzitetu Crne Gore su definisani petogodišnjim ugovorima koji se obnavljaju svaki put kada se biraju u više nastavno zvanje: prvi put se ugovor dobija prilikom izbora u nastavno zvanje docenta, potom u zvanje vanrednog profesora i najzad u zvanje redovnog profesora. Takođe, saradnici u nastavi se biraju svake godine i dobijaju jednogodišnje angažmane.

Dakle, radi se, u pojedinim situacijama, o angažmanima ljekara „kliničara“ koji traju i preko 20 godina, a da za tu vrstu angažmana nijesu vršene uplate za penziono-invalidsko osiguranje. Istini za volju, ovo je prvi put da je jedan dekan Medicinskog fakulteta, prof. dr Bobo Radunović, zahtjeve ljekara „kliničara“ usmjerio na adresu Univerziteta Crne Gore u zvaničnoj formi, pokušavajući da se ovaj problem trajno riješi.

Univerzitet je primio na razgovor delegaciju Medicinskog fakulteta, na kome je dominantnu ulogu imalo administrativno osoblje Univerziteta Crne Gore, čvrsto braneći stav da ljekarima „kliničarima“ to pravo ne pripada. Na pisane dopise Medicinskog fakulteta upućene Univerzitetu Crne Gore do sada nije bilo nikakvog odgovora.

Ipak, Univerzitet CG je u odgovorima Standardu saopštio da je proces u toku te da očekuju da “kliničari” dostave kompletnu dokumentaciju.

“Što se tiče zahtjeva „kliničara“ koji su bili angažovani u nastavi na Medicinskom fakultetu u periodu od 2004 – 2008. godine, za koji period i potražuju sredstva na ime doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, taj proces je u toku i trenutno je u fazi prikupljanja kompletne dokumentacije koju „kliničari“ trebaju da dostave Univerzitetu Crne Gore. Ukoliko se dokaže da Univerzitet Crne Gore duguje po ovom pitanju sredstva će biti uplaćena“, saopštili su sa Univerziteta.

To nije jedini problem koji tišti ljekare „kliničare“. Maćehinski odnos Univerziteta Crne Gore koji traje dugi niz godina unazad, ogleda se u činjenici da se ljekarima „kliničarima“ tokom godine umjesto 12 mjesečnih honorara isplaćuje samo 10. Međutim, njihovi ugovori sa Univerzitetom Crne Gore su zaključivani u trajanju od po pet godina i ne prepoznaju prekid u isplatama od dva mjeseca.

Da su odluke Univerziteta neprincipijelne govori i podatak da su ljekari „kliničari“ sa nastavnim zvanjem, angažovani u ispitnim aktivnostima gotovo do polovine jula (za koji ne primaju nadoknadu) i poslednje nedjelje avgusta (za koji takođe ne primaju nadoknadu). Ne treba zaboraviti da su postojali periodi kada je Univerzitet Crne Gore ljekarima „kliničarima“ isplaćivao 12 mjesečnih honorara, nekada 11, ali je jasno da je to do sada isključivo zavisilo od dobre volje čelnika Univerziteta.

Dodatno je status ljekara „kliničara“ ugrožen time što im se honorari za septembar (mjesec koji je u okviru prethodne nastavne godine), ne isplaćuju sve do novembra (kada je nastupila sljedeća nastavna godina), što je apsolutno neobjašnjivo. To dovodi se apsurnih situacija (kao prošle godine) kada se honorari za septembar uplaćuju u novembru, a za novembar i decembar u decembru mjesecu. Kako je isplatom dva honorara u decembru mjesecu 2022. godine pređen limit za honorarna plaćanja, ljekarima je od honorara oduzeto od 100-150€ u zavisnosti od akademskog statusa. Tako su dvostruko kažnjeni: najprije kašnjenjem isplata za septembar mjesec, a potom dodatno sankcionisani zbog očiglednog tuđeg nemara.

Međutim, iz UCG za Standard kažu da Zakon o visokom obrazovanju koji je važio u to vrijeme, u članu 65 predviđa da se studijska godina organizuje u dva semestra, dok je stavom tri istog člana predviđeno da studijski program u jednom semestru traja 16 nedjelja.

“Statutom Univerziteta Crne Gore propisano je da zarade i naknade po osnovu radnog odnosa izabranog akademskog osoblja iz kliničkih predmeta na Medicinskom fakultetu određuju prema njihovom radnom doprinosu, a njihov rad vrednuje prema posebnoj metodologiji, dok je Kolektivnim ugovorom za Univerzitet Crne Gore u članu 12 (tabela 6) određena metodologija isplata. Univerzitet Crne Gore, je u skladu sa navedenim normama vršio obračun i radno angažovao akademsko osoblje na Medicinskom fakultetu“, preciziraju iz UCG.

Kao primjer pozitivne uporedne prakse može poslužiti slučaj asistenata u nastavi koje angažuje Ministarstvo prosvjete kao ispomoć djeci sa problemima u razvoju. Naime, i njima je osporeno pravo da tokom ljetnjeg raspusta dobijaju nadoknadu za angažman, ali odlukom suda to pravo im je odobreno. Ako to pravo mogu koristiti asistenti u nastavi, trebalo bi da mogu i nastavnici i saradnici na Medicinskom fakultetu.

 

Izvor: Standard

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.