Honorarci koštali 490.000 eura
Foto: Pobjeda/Dragan Mijatović

Honorarci koštali 490.000 eura

Javno preduzeće Morsko dobro (JPMD), na čijem čelu su izvršni direktor Mladen Mikijelj (NSD) i predsjednik odbora direktora Blažo Rađenović (Ura) dobilo je pozitivno mišljenje na prošlogodišnji finansijski izvještaj, ali je kršenje više propisa rezultiralo uslovnim mišljenjem Državne revizorske institucije (DRI) na pravilnost poslovanja.

 

Revizori su ukazali da je većina ugovora o korišćenju Morskog dobra iz 2019. godine sa istim zakupcima produžena pod istim uslovima na četiri godine, uprkos značajnoj inflaciji i skoku cijena mobilijara koji zakupci naplaćuju posjetiocima plaža. Revizori u tome vide rizik izgubljene dobiti. Data je preporuka da u sljedećem javnom pozivu cijene zakupa prilagode i izmijene cjenovnik početnih naknada za korišćenje i zakup morskog dobra.

Troškovi angažmana

Revizori su utvrdili da je na kraju godine u stalnom radnom odnosu bilo 54 lica. Ipak, tokom godine je na osnovu ugovora o djelu i privremenim poslovima angažovano njih 77, uglavnom za sistematizovana mjesta. Trošak za njihov angažman bio je 164.827,59 eura. Osim ovih lica, preko agencije za ustupanje tokom deset mjeseci bilo je angažovano njih 39, ponovo za sistematizovane poslove, što je JPMD koštalo još 324.332,20 eura, od čega je proviziju agenciji 20.829,38 eura.

- Uzimajući u obzir da troškovi koji se odnose na zarade zaposlenih iznose 1.268.349,79 eura, dok su troškovi naknada za angažovana lica iznosila 489.159,79 eura konstatuje se da je nivo troškova nastao po osnovu angažovanih lica na značajnom nivou, koji su dodatno uvećani i za troškove provizije - stoji u izvještaju DRI, kao i podatak da je svim licima, pored stalno zaposlenih, isplaćena i zimnica, iako na to pravo imaju samo oni u radnom odnosu.

Sa biznis platne kartice potrošeno je 6.201 euro, ali u knjigovodostvu nema dokumentacije kojom se pravdaju svi ovi troškovi, pa 22 stavke vrijednosti 1.737 eura nijesu dokumentovane. Računi koji su im prezentovovani za 4.464 eura nijesu zavedeni niti verifikovani.

Finansije

JPMD je planiralo prihode od 8,34 miliona eura, od čega je ostvareno 7,8 miliona, odnosno bili su za preko pola miliona eura manji, dok je od planiranih rashoda u istom iznosu realizovano 4,7 miliona eura.

Revizori su utvrdili da ne postoji metodologija planiranja kojom bi bio definisan način planiranja i vrste i sadržaj planova. Osim slabosti u planiranju budžeta, isto je i sa javnim nabavkama, od kojih je realizovano 34 odsto, uz veliko učešće jednostavnih nabavki u odnosu na planirane. Tako je od planiranih 5,9 miliona realizovano malo preko dva miliona, ugovori o djelu su, kao po običaju u svim institucijama i preduzećima, zaključivani mimo zakona, za sistematizovana radna mjesta, dok su prekoračeni rokovi za ugovore o privremenim i povremenim poslovima, koji su takođe sklapani za postojeća radna mjesta.

Revizori su ukazali da 100.000 eura koje se vode kao rezervisana sredstva, a koje je JPMD uplatilo tadašnjem Ministarstvu održivog razvoja i turizma po sporazumu za izradu idejnog rješenja za uređenja šetališta na Primorju, nikada nije realizovano.

Ova sredstva su uplaćena u novembru 2019. godine, a kao razlog nerealizovanja navodi se promjena nadležnosti sa ovog na Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma. Ovaj sporazum niti je raskinut niti je vraćen JMPD, zbog čega je nepravilno knjiženje na troškove rezervisanja uticalo na finansijski rezultat za ovaj iznos. Tako je neraspoređena dobit u bilansu stanja na 31. 12. 2022. godine iznosila 7.035.024 eura umjesto 7.135.024,00 eura.

JPMD je, kako su ocijenili revizori, odlukom o davanju u zakup djelova Morskog dobra, definisanjem kriterijuma za najpovoljnijeg ponuđača smanjilo mogućnost drugim zainteresovanim licima da učestvuju u javnom pozivu. U statutu preduzeća nema vrijednosti osnovnog kapitala niti podataka o vlasniku kapitala. To nije registrovano ni u CRPS-u.

DRI je skrenula pažnju da bi JPMD u saradnji sa Vladom trebalo da sprovede reorganizaciju i statusne promjene u skladu sa zakonima o unapređenju poslovnog ambijenta i privrednim društvima, dodajući da bi kroz reorganizaciju trebalo da definiše način sticanja kapitala, korišćenja i evidentiranja imovine. U izvještaju se navodi da je JPMD u više navrata ministarstvu dostavljalo odluke o reorganizaciji i statut koji je usvajao bord direktora, ali da nijesu dobili saglasnost na reorganizaciju iz javnog preduzeća u društvo sa ograničenom odgovornošću, iako je zakon nalagao da se taj process završi još prije deset godina.

Ovo preduzeće do 17. novembra mora napraviti plan otklanjanja nepravilnosti, a do 17. aprila i izvještaj o sprovedenim aktivnostima. DRI je izvještaj uputila Vladi, Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma, kao i skupštinskim odborima za ekonomiju, finansije i budžet i za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje.

Izvor Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.