U školama fali čiste vode, sapuna, toalet papira…
Foto: UGC

U školama fali čiste vode, sapuna, toalet papira…

Većina škola u Crnoj Gori pruža osnovnu uslugu vodosnabdijevanja, dok su usluge u vezi sa sanitarnim uslovima i higijenom ograničenog nivoa. Povremeno u kraćim ili dužim periodima, nedostaju sapun i ubrusi za higijenu ruku, nedostaje toalet papir, u toaletima nijesu obezbijeđeni dovoljna privatnost i uslovi za adekvatno održavanje menstrualne higijene, pokazalo je istraživanje „Voda, sanitacija i higijena u školama u Crnoj Gori“ koju su sproveli Ministarstvo prosvjete i Institut za javno zdravlje Crne Gore, uz podršku UNICEF-a.

Iz Ministarstva prosvjete su najavili da preduzimaju korake da ključni akteri odgovorno i efikasno pristupe rješavanju izazova u obezbjeđivanju čiste vode, posebno u ruralnim predjelima.

Istraživanjem su obuhvaćene sve matične ustanove osnovnog i srednjeg obrazovanja, kao i manji broj područnih jedinica i obrazovnih ustanova u privatnom vlasništvu.

Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić je, na konferenciji na kojoj su predstavljeni rezultati istraživanja, kazao da je pružanje adekvatnih usluga vodosnabdijevanja, sanitarnih uslova i higijene (WASH) u školama od suštinskog značaja, kako za obrazovanje, tako i za sticanje vještina opšte i lične higijene koje će se primjenjivati čitav život.

- Da bi se postigao odgovarajući nivo WASH usluga u školama, neophodno je da sve relevantne zainteresovane strane i partneri preuzmu odgovornost i preduzmu odgovarajuće aktivnosti, uključujući kompletno školsko osoblje, kao i učenike, ali i njihove roditelje/staratelje i širu zajednicu. Ključni korak u postizanju ovog cilja je jačanje kvalitetnog nadzora koji će služiti kao vodič za praćenje usklađenosti sa standardima i praćenje napretka u implementaciji planiranih aktivnosti - istakao je Galić.

Državna sekretarka u Ministarstvu prosvjete Milijana Vukotić-Jelušić istakla je da se odgovorna politika suočava sa svim izazovima, priprema strateški odgovor i sprovodi aktivnosti na otklanjanju uzroka, jednako kao i posljedica.

- Zbog toga smo podržali izradu ove analize smatrajući da uslovi za boravak djece u školama, uključujući pristup čistoj vodi za piće, adekvatnoj sanitaciji i higijenskim standardima koji ne vrijeđaju dostojanstvo učenika i nastavnog osoblja, čuvaju njihovo zdravlje i obezbjeđuju kognitivni razvoj, moraju biti jednako obezbijeđeni svima. Zbog toga već preduzimamo korake da ključni akteri odgovorno i efikasno pristupe rješavanju izazova u obezbjeđivanju čiste vode, posebno u ruralnim predjelima, a u saradnji sa UNICEF-om i Institutom za javno zdravlje Grne Gore sprovešćemo nekoliko aktivnosti – rekla je Vukotić.

Najavila je da će do kraja godine izmijeniti normative i standarde kojima se utvrđuje način određivanja visine neophodnih sredstava za održavanje higijene školskih objekata u cjelini i toaleta, odrediće WASH koordinatore kako bi se pospješilo praćenje primjene standarda i efikasnije otklanjali probleme.

- Edukovaćemo upravu, nastavnike, zaposlene na održavanju higijene, đake i roditelje kroz prilagođene edukativne materijale, digitalne kurseve, onlajn i uživo sprovedene obuke u 15 odabranih škola (za početak kontinuiranih aktivnosti), razviti servise za efektivnu razmjenu podataka o kvalitetu vode i sanitetskim uslovima u školama između Ministarstva prosvjete i Instituta za javno zdravlje Crne Gore i u izabranim školama sa najviše đaka instalirati javne česme u dvorištima – rekla je ona.

Kaže da su do sada djelovali proaktivno i predvidjeli sredstva kroz srednjoročni budžetski okvir za redovno vršenje analize kvaliteta vode u školskim objektima i to četiri puta godišnje u skladu sa Pravilnikom.

-Naredne sedmice organizovaćemo susrete sa predsjednicima opština i direktorima lokalnih vodovodnih i kanalizacionih preduzeća u vezi sa predstavljanjem rezultata WASH analize i hitnim mjerama koje treba da budu preduzete kako bi se obezbijedilo kvalitetno vodosnabdijevanje, zbrinjavanje otpadnih voda i optimalni higijenski uslovi u školama - rekla je državna sekretarka u Ministarstvu prosvjete.

Žunić: Poboljšati higijenu i prevenirati pojavu zaraznih bolesti

V. d. šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Sabina Žunić pozvala je Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo zdravlja i lokalne vlasti u svim opštinama da, u saradnji s Institutom za javno zdravlje Crne Gore, prepoznaju značaj dobijenih rezultata, te da učine sve što je u njihovoj moći da primijene i sprovedu preporuke ove studije kako bi se što prije poboljšali higijena i sanitarni uslovi u svim obrazovnim ustanovama Crne Gore.

- Na taj način, ne samo da će se poboljšati prevencija raznih zaraznih bolesti, već će se obezbijediti i bolji uslovi za brži razvoj kognitivnih sposobnosti djece i osigurati dobro zdravlje svakog djeteta i građanina Crne Gore danas i u budućnosti - poručila je Žunić.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.