U pjesmi „Зароблѣн Црногорац од виле”, objavljena je na Cetinju u zbirci „Пустиняк цетински“, Njegoš pjeva:
Ни[ѣ]сам ђаво ни твой неприятель;
Већем твоя Богом посестрима,
Од Ловћена ЦРНОГОРСТВА вила...
Виђу вѣнац ђе се осушiо,
Ал су два три порасла цвiета;
Из просуте крви ЦРНОГОРСТВА.
- Transkribovano:
Nijesam đavo ni tvoj neprijatelj;
Većem tvoja Bogom posestrima,
Od Lovćena CRNOGORSTVA vila…
Viđu vjenac đe se osušijo,
Al su dva tri porasla cvijeta;
Iz prosute krvi CRNOGORSTVA.
Hronološki, Crnogorstvo ima pojmovnu genezu otprilike jednovremeno od kad i Srpstvo i Hrvatstvo; Jugoslovenstvo je nastalo malo docnije.
Naime, nema izvora koji bi svjedočio da je na primjer Srpstvo postojao prije 1818. — u to vrijeme Vuk Stefanović Karadžić ne zna za taj pojam, nema ga u njegovom „Srpskome rječniku, istolkovanom njemačkim i latinskim riječima“, štampanom pomenute godine u Beču.
U nekim riječnicima, etimološki se definiše: „CRNOGORSTVO 1. a) osjećaj pripadnosti crnogorskom narodu b) ukupnost osobina Crnogoraca 2. ukupnost Crnogoraca, svi Crnogorci”; ili: „CRNOGORSTVO, svojstva karakteristična za Crnogorce, privrženost Crnoj Gori i narodu”.
I Crnogorstvo — kao i Srpstvo, Hrvatstvo, Jugoslovenstvo, ili Българщина, Českost, Македонство, Polskošć etc. — neologizam je njemačke provenijencije. Po tvorbi i značenju, poredi se s njemačkim pojmom, stvorenim oko 1770. u epohi nastanka njemačkoga nacionalizma — Deutschtum: njemstvo, njemština, njemačka priroda, njemačka narodnost, ponašanje i držanje Njemaca, njemački duh, njemački karakter.
Prvi, dosad poznati zapisani pomen Crnogorstva, izvan Crne Gore, pronašao sam iz 1826. kod Simeona Milutinovića, alijas Sima Sarajlije, kontroverznog srpskog autora, docnije polu-pocrnogorčenog „Čubra Čojkovića ČERNOGORCA”, kako se sâm često potpisivao (o tome ponešto na linku dolje).
Crnogorstvo je u naslovu jedne Milutinovićeve pjesme — „O Crnogorstvu mi[a]so” — iz zbirke „Nekolike pjesnice: stare, nove, prevedene, i sočinjene”, štampane u Lajpcigu — 1826. godine.
Milutinović u toj zbirci, u drugoj pjesmi, Svetoga Petra Cetinjskoga dvaput naziva „CRNOGORSTAVA glavo”; znao je kasnije Njegošu da laska: „Gospodare CRNOGORSTVA”, et cetera.
Objavljujem transkribovanu Milutinovićevu pjesmu „O Crnogorstvu mi[a]so” iz 1826, faksimil iz izvornika je naslovna slika uz ovaj tekst…
* * *
O Crnogorstvu misao
Prah đedova davno razvijani
Crnogorca mišicom sad uzvani
Jest za primjer i dušmansku rodu,
Ko na diku zavičaja čedu.
Izvor:Antena M
Komentari