“Ukupna vrijednost minimalne potrošačke korpe za jul ove godine iznosila je 824,20 euro, za avgust 841,10 eura, a za septembar 847,4 eura. Minimalna potrošačka korpa u septembru 2023. godine, u odnosu na septembar 2022. godine, zabilježila je rast od 8,4 odsto”, naveli su iz MONSTAT-a.
Izdaci za hranu i bezalkoholna pića i izdaci za neprehrambene proizvode i usluge u septembru 2023. godine u odnosu na septembar prošle godine, zabilježili su rast od 8,4 odsto.
Kako se izračunava vrijednost minimalne potrošačke korpe
Minimalna potrošačka korpa se odnosi na potrošnju domaćinstva koja uključuje hranu i neprehrambene proizvode i usluge, potrebne četvoročlanom domaćinstvu za zadovoljavanje minimalnih potreba definisanih količinom kalorija po osobi, koja se smatra odgovarajućom da zadovolji energetske potrebe za održavanje zdravlja i obavljanja lakše fizičke aktivnosti.
Definisane kalorije su skladu sa minimalnim preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i Priručnika za ishranu Ministarstva poljoprivrede Sjedinjenih Američkih država 2010. godine (USA Food Guide 2010), o minimalnoj vrijednosti kalorijskog unosa hrane u iznosu od 2 211 Kcal, dnevno, po osobi.
Minimalna potrošačka korpa je zasnovana na podacima Ankete o potrošnji domaćinstava i preporukama Svjetske banke.
Vrijednost minimalne potrošačke korpe za četvoročlano domaćinstvo čine minimalni izdaci koji se odnose na hranu i bezalkoholna pića i neprehrambene proizvode i usluge.
Za izračunavanje minimalnih izdataka koji se odnose na hranu i bezalkoholna pića koriste se prosječne cijene u tekućem mjesecu i mjesečne količine proizvoda za četvoročlano domaćinstvo.
Za izračunavanje vrijednosti korpe neprehrambenih proizvoda i usluga koriste se indeksi potrošačkih cijena (CPI).
Rokovi prikupljanja i objave podatka su definisani Godišnjim planom zvanične statistike. U skladu sa Godišnjim Planom zvanične statistike za 2023. godinu (Službeni list CG”, br. 5/2023 od 16. 01. 2023. godine) promijenjena je periodika objave podataka sa mjesečne na kvartalnu.
Komentari