On je ukazao na redosljed koraka koji je potrebno uraditi u narednom periodu.
Prvo je, kako je istakao, potrebno donošenje formalne odluke o odgađanju popisa, budući da je u pravnom prometu i dalje na snazi Uredba koja definiše održavanje popisa u periodu od 1. do 15. novembra.
Nakon toga, navodi Mugoša, neophodno je da Vlada započne ozbiljan, transparentan i sveobuhvatan dijalog sa svim relevantnim društvenim činiocima (parlamentarnim subjektima, NVO sektorom, akademskom zajednicom, nacionalnim savjetima, stručnim asocijacijama…), kako bi se, smatra on, došlo do uslova koji će omogućiti kredibilnost i legitimnost popisa, odnosno popis na osnovu koga bi dobili rezultate koji će produkovati kvalitetne inpute za kreiranje brojnim neophodnih državnih razvojnih politika.
“Kao rezultat dijaloga i konsenzusa, potrebno je definisati i adekvatan datum održavanja popisa do kojeg će biti realno moguće realizovati sve navedene uslove”, ističe potpredsjendik SD-a i ukazuje da je prilikom definisanja datuma održavanja popisa potrebno uzeti u obzir međunarode preporuke oko određivanja perioda popisivanja, koje se odnose na period vremena kada većina ljudi boravi u svom uobičajenom mjestu boravka, kao i na izbjegavanje godišnjih doba u kojima je teško doći do naseljenih područja zbog nepovoljnih vremenskih uslova.
“Do ispunjena uslova za održavanje kredibilnog popisa, nastavljaju se aktivnosti na bojkotu popisa”, zaključio je Mugoša.
Redosljed koraka:
— Boris Mugoša (@BorisMugosa) October 24, 2023
1) donošenje formalne odluke o odgađanju;
2) započinjanje sveobuhvatnog dijaloga kako bi se došlo do uslova koji će omogućiti kredibilnost i legitimnost popisa;
3) definisanje datuma održavanja, u skladu sa međun.preporukama oko određivanja perioda popisivanja. https://t.co/UqfRDxIdla pic.twitter.com/xxPcSEr1qy
Komentari