Prema odredbi člana 103 stav 2 Ustava Crne Gore mandatar je morao u Skupštini iznijeti svoj program i predložiti sastav Vlade, poručio je za Portal Analitika advokat Veselin Radulović.
„Gospodin Spajić je uradio samo ovo drugo, odnosno predložio je sastav Vlade, dok program nije iznio u Skupštini. Mandatar se te obaveze ne može osloboditi tako što će saopštiti da je program dostupan na internetu i da će ga objaviti na društvenim mrežama. Dakle, Spajić je postupio suprotno navedenoj ustavnoj odredbi“, ističe Radulović.
Neprimjeren odnos premijera prema Skupštini i poslanicima
Stava je i da je novoizabrani premijer na ovaj način poslao lošu poruku.
„Uvijek je loše kada se Ustav ne poštuje, posebno od stane najviših funkcionera u državi“, naglašava Radulović.
Osim toga, dodaje, to je bio i neprimjeren odnos prema Skupštini i poslanicima kojima Vlada odgovara za svoj rad.
„U svakom slučaju, nije dobro početi mandat na ovaj način, bez obzira na razloge koje je Spajić saopštio, jer ne postoje razlozi koji mogu opravdati nepoštovanje Ustava“, ističe Radulović.
Nepoštovanje Cetinja kao istorijskog i kulturnog centra CG
Takođe, ni prva sjednica redovnog jesenjeg zasijedanja Parlamenta nije održana u Prijestonici, iako je Zakonom o Prijestonici tako predviđeno.
Radulović kaže da iako zakon ne propisuje nikakve sankcije ili bilo kakve posljedice za kršenje ove odredbe, na ovaj način se takođe šalje loša poruka od strane parlamentarne većine jer se, kako navodi, pokazuje da se ne poštuje Cetinje kao istorijski i kulturni centar Crne Gore.
„Opravdanje da to nije prvi put zvuči, najblaže rečeno, neumjesno. Takvom logikom u Crnoj Gori nikada nećemo uspostaviti vladavinu prava i poštovanje pravnog poretka, jer se Ustav i zakoni krše skoro svakodnevno i uvijek se može reći da to nije prvi put“, ističe sagovornik Analitike.
Šansi za reforme ima, pitanje ima li volje
Upitan da li ima šansi za završetak reformi koje su neophodne kako bi Crna Gora završila pregovarački proces sa EU, Radulović smatra da šansi ima, ali da je ipak ključno pitanje da li ima volje da se one sprovedu.
„Crnogorsko pravosuđe još uvijek nije oslobođeno od nestručnih i korumpiranih kadrova koji i dalje kontrolišu ključne procese u pravosuđu i onemogućavaju časnim i profesionalnim osobama, kojih u pravosuđu ima dovoljno da privedu pravdi sve one koji zloupotrebljavaju moć i vrše teža krivična djela“, kaže Radulović.
Radulović je stava da reformi u pravosuđu, a ni u državi uopšte, neće biti sve dok procese u značajnom dijelu kontrolišu oni koji su od cjelokupnog pravosuđa (sudstva, tužilaštva i advokature) napravili lanac korupcije, kriminala i nepotizma.
„Koliko će i da li će nova Vlada biti spremna da pokrene proces "čišćenja" pravosuđa od takvih kadrova, vidjećemo veoma brzo. Ako bude političke volje da to urade, rezultati mogu stići veoma brzo“, zaključuje Radulović.
Komentari