CEP: Pozivamo premijera Milojka Spajića da raskine tzv. Temeljni ugovor sa SPC

CEP: Pozivamo premijera Milojka Spajića da raskine tzv. Temeljni ugovor sa SPC

Tzv. temeljni ugovor između Crne Gore i SPC, zaključen između vlade Dritana Abazovića i patrijarha SPC Porfirija Perića, nije ugovor međunarodnog prava, kako je to predviđeno u smislu clana 9. USTAVA CRNE GORE, već je to ugovor unutrašnjeg prava, sa elementima inostranosti, saopštio je Novak Adžić, koordinator Crnogorske evropske partije.

“Zaključila ga je Abazovićeva vlada u ime države Crne Gore, a Spajićeva vlada ga može, ako hoće raskinuti. I potrebno ga je raskinuti, iako je očigledno da to Spajiceva vlada ne namjerava ni razmatrati, a kamoli uraditi. Dakle, na žalost ona ga neće raskinuti, ali pravno može, jer to nije međunarodni ugovor. Po Ustavu Crne Gore, vlada ima pravo da raskine taj štetni i veleizdajnički ugovor, koji predstavlja pakt sa okupatorom.

U samom tom ugovoru ne piše ni u jednom njegovom članu da se on ne može raskinuti izjavom voljem jedne strane bez saglasnosti ili pristanka druge ugovorne strane. Član 19 stav 3 ugovora kazuje da se on zaključuje na neodređeno vrijeme i da se može mijenjati saglasnošću strana ugovornica. Dakle, ne samo u članu 19 nego ni u jednom drugom članu tog ugovora ne normira se da se ugovor ne može raskinuti, već se samo članom 19 propisuje da se on može mijenjati ako se saglase obje ugovorne strane. To je potpuno druga pravna situacija. Jedno je promjena ugovora koja jednostrano nije moguća, a drugo je raskid ili prestanak važenja tog ugovora koje je moguće uvijek ako ga jedna od ugovornih strana otkaže”, navodi Adžić.

Kako ističe, Vlada Crne Gore ako hoće i želi može raskinuti ovaj ugovor pošto ga je vlada (prethodna) i zaključila.

“To može uraditi bez saglasnosti i pristanka Srpske pravoslavne crkve. Pravno je to moguće i to treba uraditi. CEP se zalaže da se to uradi, jer takav ugovor je ne samo nemoralni pravni posao, već veleizdajnički čin vlade Dritana Abazovića, posve štetan vitalnim državnim i nacionalnim interesima Crne Gore i predstavlja falsifikovanje crnogorske istorije, “legalizaciju” uzurpacije, okupacije i otimanja crnogorske kulturne baštine sakralnog tipa, legalizaciju nelegalno stečene imovine prisvojene od strane SPC i njoj prepisane bez pravnovaljanog osnova (hramova, crkava i manastira i drugih nepokretnih i pokretnih stvari koja nijesu zakonito stečena od strane SPC).

Sumarno kazano, raskid ovog i ovakvog ugovora od strane Vlade Crne Gore (istog organa koji ga je zaključio u ime države Crne Gore) bilo bi sasvim ustavan akt, u skladu sa pravnim poretkom Crne Gore i zato CEP poziva novu Vladu Crne Gore da to uradi. Svjesni smo činjenice da ovaj režim to neće uraditi iz političkih, ideoloških i drugih razloga, ali je u potpuno čistoj ustavno-pravnoj situaciji da to može ako hoće to uraditi (a uvjereni smo da neće).

Ako bi Spajićeva vlada to uradila time bi pokazala da joj je stalo do Crne Gore, ako to ne uradi potvrdiće samo da radi u cilju ostvarivanja anticrnogorskih i velikosrpskih interesa u Crnoj Gori”, zaključuje Adžić.

Izvor: Standard

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.