Luka Bar je imala najveći pad prihoda i profita na kraju trećeg kvartala. Prihodi državnog preduzeća pali su sa 19,8 miliona na 10,8 miliona eura, što je uslovilo pad profita za pet miliona. Lani je Luka Bar na kraju septembra imala 5,25 miliona dobiti, a sada 237,4 hiljade eura. Troškovi poslovanja preduzeća, čije je akcije Vlada kupovala prošle i ove godine, iznosili su 5,92 miliona, dok su na zarade dali 4,6 miliona, što je 300 hiljada manje nego lani.
Ukupan gubitak Luke Bar na kraju septembra iznosio je 14,7 miliona eura. Vlada je krajem prošle godine postala vlasnik dvije trećine akcija Luke, što bi značilo da otkad su preuzeli moć odlučivanja firma slabije posluje nego što je to bio slučaj u 2022. godini. Ovo preduzeće je nedavno bilo u žiži javnosti, kada je njihov izvršni direktor Ilija Pješčić verbalno napao i vrijeđao pomoćnika ministra kapitalnih investicija Momčila Jelića. Zbog toga je Uprava policije podnijela krivičnu prijavu protiv Pješčića.
Bivša Vlada je htjela da preuzme i Port of Adriju, te da je spoji sa Lukom Bar, ali se do najavljivanog dogovora nije došlo. Firma Port of Adrija, kojom gazduje turski Global ports, za devet mjeseci imala je minus od 535 hiljada eura, što je za 100 hiljada slabiji rezultat nego lani. Preduzeće koje je privatizovano prije deset godina imalo je 6,83 miliona prihoda, što je milion više nego lani, dok su troškovi poslovanja iznosili skoro tri miliona eura.
CGES ima 80 miliona neraspoređene dobiti
Državna preduzeća u kojima je povećan profit u prošloj godini su CGES, RUP i "Budvanska rivijera". CGES je za devet mjeseci imao profit od 26,2 miliona, što je za deset miliona više nego u istom periodu lani. Time je neraspoređena dobit dostigla 80,5 miliona eura.
Troškovi poslovanja su iznosili 45,3 miliona, što je za 19 miliona manje nego lani, dok su prihodi pali 7,5 miliona eura.
Rudnik uglja je za devet mjeseci imao 48,2 miliona prihoda, što je za 11,5 miliona više nego prošle godine. Troškovi poslovanja su uvećani za skoro četiri miliona, ukupna dobit je iznosila skoro 43 miliona eura.
"Budvanska rivijera" je povećala prihode za sedam miliona, pa je i profit uvećan za 4,3 miliona. Neto dobit je za devet mjeseci iznosila 5,62 miliona, dok je ukupna dobit, koja nije raspoređena, dostigla 6,2 miliona eura.
Na kraju septembra ukupan gubitak nekadašnjih Kontejnerskih terminala, privatizovanih za osam miliona, iznosio je 36,9 miliona eura. U tom preduzeću nedavno su štrajkovali radnici.
Kada je u pitanju OŽVS, tu nažalost nije bilo promjena, preduzeće je nastavilo da posluje sa minusom, zbog čega bi trebalo da se spoji sa Željezničkim prevozom (ŽPCG), drugom državnom firmom. Takvu odluku su donijeli upravni odbori obje firme, pa se sada čeka Vlada i resorno ministarstvo, gdje su se promijenili članovi. OŽVS je za devet mjeseci imao 614 hiljada minusa. Njihovi prihodi su iznosili 1,5 miliona, samo za plate su dali 1,16 miliona eura. Ukupan gubitak državne kompanije na kraju septembra dostigao je 7,98 miliona eura. U tom preduzeću je zbog najave spajanja negodovao dio radnika, prenosi Dan.
Komentari