Morison: Napetosti unutar Spajićeve Vlade u nekom trenutku su neizbježne

"Amerikanci su evidentno skeptični zbog političkih dešavanja u Crnoj Gori"

Morison: Napetosti unutar Spajićeve Vlade u nekom trenutku su neizbježne

Promjena spoljne politike Crne Gore, barem kratkoročno, neće biti, jer će prosrpskim i proruskim partijama bivšeg Demokratskog fronta prioritet biti opstanak na vlasti, kaže za Radio Slobodna Evropa Kenet Morison, profesor savremene istorije Jugoistočne Evrope na britanskom Univerzitetu De Montfort.

Morison za RSE ocjenjuje opravdanom američku skepsu prema novoj vlasti, posebno nakon izbora za šefa parlamenta Andrije Mandića, koji podržava politiku ruskog predsjednika Vladimira Putina.

U analizi geopolitičkih okolnosti, Morison kaže da predstojeći izbori za Evropski parlament i predsjednički u Americi, nastavak ruske invazije na Ukrajinu, te rat Izraela i Hamasa mogu dovesti do nestabilnosti i jačanja radikalnih snaga u Evropi, uključujući i one na Zapadnom Balkanu.

Morison kaže da paradoks leži u činjenici da je Crna Gora dobila Vladu glasovima proruske koalicije, navodeći da se evroatlantska orjentacija Crne Gore, ili barem retorička posvećenost njoj, nije promijenila.

-Ne očekujem da će se ovo radikalno promijeniti u skorije vrijeme, iako ovu vladu čine mnogi koji su tradicionalno neprijateljski raspoloženi prema evropskim sankcijama Rusiji, što je samo po sebi potencijalno problematično. Međutim, bez previše ciničnosti, mislim da će ostanak na vlasti, pozicije koje su stekli i one koje bi mogli dobiti, za koaliciju stranaka bivšeg DF-a biti važnije od nastojanja da se promijeni vanjskopolitička orijentacija, barem u kratkoročnom ili srednjoročnom periodu-naveo je Morison.

On tvrdi da je ignorisanje poruka SAD o učešću ZBCG u vlasti svojevrsna slabost.

-Bilo je pitanje da li se Vlada mogla formirati bez podrške ovih stranaka, u kom slučaju bi trebali novi izbori. Bio bi to rizik za Spajića i njegov Pokret da izađu na nove izbore nakon što nisu uspjeli da formiraju vladu, posebno što na junskm izborima nisu ostvarili tako dobar rezultat kako se predviđalo. Tako da je bio prinuđen da pruži ruku, čak i ako je to značilo da, barem javno, ignoriše zabrinutost američkih zvaničnika- kazao je.

To, kako dodaje, ne sluti na dobro, jer Spajić sada mora održavati dobre odnose unutar vlade.

-To je veoma delikatno balansiranje, pa bi mogao biti sklon da javno ne osporava nikoga unutar te raznolike i potencijalno slabe vlade. To možda neće biti održiv pristup u budućnosti. Napetosti unutar vlade, posebno zbog rata u Ukrajini i usklađivanja Crne Gore sa sankcijama EU, u nekoj fazi su neizbježne- tvrdi Morison.

Ističe i da su Amerikanci evidentno skeptični zbog političkih dešavanja u Crnoj Gori, sastava nove vlade i, posebno, imenovanja Andrije Mandića za predsjednika Skupštine. I to opravdano.

-Poznato je da je Mandić srpski nacionalista, ni manje ni više nego četnički "vojvoda", u bliskim odnosima sa Kremljom, da se žestoko protivio nezavisnosti Crne Gore, članstvu u NATO-u. I bio je, prije nego što mu je ukinuta kazna nakon promjene vlasti 2020., proglašen krivim za umiješanost u navodni državni udar koji je podržavala Rusija u oktobru 2016. To što bi sa sagovornicima u Moskvi mogao podijeliti osjetljive informacije o NATO-u očigledno brine SAD- kazao je.

Kako kaže, SAD Mandića i uopšte stranke bivšeg DF-a ne smatraju pouzdanim partnerima.

-Postoji dovoljno dokaza da oni to i nisu, uprkos retoričkoj posvećenosti vlade NATO-u- kazao je.

Komentarišući miješanja SPC i zvaničnog Beograda u unutrašnja pitanaj u Crnoj Gori, poput popisa stanovništva,  Morison podsjeća da je Spajić izjavio da će njegova vlada nastojati da se odmakne od etničkih i vjerskih pitanja, ali da uprkos tome popis dodatno pojačava postojeće tenzije.

-Mislim da odlaganje popisa do kraja novembra nije dovoljno, jer je proces politizovan i politička klima nije pogodna za nesmetan proces bez pritisaka- navodi Morison.

Izvor:RSE

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.