On navodi da su se posljednje dvije vlade isključivo borile samo za vlast i prihvatile se odgovornosti bez jasno izraženog nacionalnog plana i strategije.
“Time su Crnu Goru doveli u opasnost da doživi katarzu koje su prošle skoro sve države nasljednice bivše Jugoslavije. Nadam se da će Crna Gora prevazići politiku vjerskih i nacionalističkih podjela. Za sada, nažalost, ne vidim ni u ovoj vladi da ima dovoljno snage da se takvoj politici suprotstavi. Daj Bože da sam u zabludi za dobrobit svih građana Crne Gore”, poručuje Juratović.
NATO i EU pratiće rad Parlamenta Crne Gore i ubuduće
Komentarišući izbor jednog od lidera bivšeg DF-a, Andrije Mandića na mjesto šefa crnogorskog parlamenta, Juratović podsjeća da predsjednik Skupštine predsjedava najvišim organom demokratskog sistema tj. Parlamentom, te da je time nakon predsjednika države druga po značaju osoba demokratskog ustava.
“Iako ne donosi političke odluke, upravlja radom parlamenta pa je tako njegov društveno-politički stav i način rada od velikog značaja. Drugim riječima, to treba da bude osoba koja je lojalna demokratskom ustavu i poštuje rad parlamenta s određenom distancom tj. stranački neutralno”, navodi Juratović.
Osim toga, kako dodaje, neophodno je da poštuje i javno zastupa asocijacije na kojima je sve ove godine Crna Gora uspješno radila i političke odluke koje će u budućnosti donijeti.
“Kako NATO, tako i EU će i ubuduće budno motriti rad parlamenta i predsjedavajućeg i time politički smjer Crne Gore”, napominje Juratović.
Zabrinjava populizam bez jasnog programa i cilja
Sagovornik Analitike naglašava da su Crnoj Gori potrebne funkcionalne institucije sa najboljim stručnjacima odnosno institucionalna profesionalnost koja će, kako kaže, prije svega voditi zemlju u sigurnu budućnost i biti povjerljiv partner kako u transatlantskom savezu, tako i u EU.
“Ono što sam do sada od političkih poruka čuo i vidio je uglavnom populizam bez jasnog programa i cilja i to je ono što nas najviše zabrinjava. Svima je jasno da put u EU za Crnu Goru neće biti jednostavan, ali je moguć pod uslovom da će Crna Gora bavi konstruktivnim političkim pitanjima koja će rješavati svakodnevne probleme njihovih građana umjesto populizma koji će širiti nepovjerenje građana prema politici uopšte. EU želi da podrži Crnu Goru na njenom putu u EU, ali zato nova vlada treba jasno da pokaže spremnost i to na djelima umjesto na riječima”, izričit je Juratović.
Skretanje pažnje jer narodu nemaju šta da ponude
Govoreći o predstojećem popisu stanovništva koji je odložen za 30. novembar, te sugestije iz Evropskog parlamenta i pretpopisnu kampanju iz susjedne Srbije, Juratović navodi da je popis na vrijeme potrebno sprovesti iz institucionalnih razloga, međutim, smatra da to trenutno nije najveći problem građanki i građana Crne Gore.
“Puno je bitnije da konačno dobiju stabilan društveno politički sistem i jasnu agendu koja će voditi Crnu Goru u sigurnu budućnost. Pošto nacionalisti često uz pomoć vjerskih zajednica nemaju što narodu ponuditi za njihovu bolju budućnost stoga skreću pažnju javnosti na teme poput zbrajanja krvnih zrnaca. Kuda to vodi imali smo često priliku vidjeti u novijoj istoriji Zapadnog Balkana”, ističe Juratović.
Dodikove poruke suprotne od onog što radi
Osvrćući se na nedavne poruke lidera RS Milorada Dodika i izostanak zvanične reakcije EU, Juratović kaže da su njegove poruke oko velike Srbije poznate i da on skoro dvije decenije zabavlja njemu sličnu publiku.
Uglavnom, kaže Juratović, njegove poruke su gotovo uvijek suprotne od onog što radi.
“Zato sam mišljenja da se ne treba baviti Miloradom Dodikom, ali ipak ozbiljno shvatiti da je Crna Gora u opasnosti podijeljenog društva po nacionalnoj i vjerskoj osnovi, a to je najveća rak rana Zapadnog Balkana. Primjer takve politike vidimo u BiH. U toj podjeli niko na Zapadnom Balkanu neće ništa dobiti, dapače, u opasnosti su da svi postanu zatočenici vlastitih političkih, religijskih i ideoloških zabluda. Krajnje je vrijeme da se inteligencija i profesionalnost Crne Gore svih nacionalnosti i vjerskih opredjeljenja umreži i da na temeljima demokratskih vrijednosti krenu putem jedne bolje Evrope”, zaključuje Juratović.
Komentari