Suđenje za 322 navodna člana Ndrangete, tužitelji tražili 5.000 godina zatvora
Veliko suđenje, na optuženičkoj klubi članovi klana Mankuso i njihovi saradnici iz pokrajine Vibo Valentija (foto: Guliver)

Suđenje za 322 navodna člana Ndrangete, tužitelji tražili 5.000 godina zatvora

Stotine navodnih članova najmoćnije italijanske mafije Ndrangete i njihovi saradnici ove sedmice iščekuju presude nakon istorijskog, trogodišnjeg suđenja. Tužitelji su zatražili zatvorske kazne u ukupnom trajanju od gotovo 5.000 godina za 322 optuženika.

Smještena u siromašnoj južnoj regiji Kalabriji, Ndrangeta je najbogatija i najmoćnija kriminalna organizacija u Italiji i praktično ima monopol nad evropskom trgovinom kokainom.

Iako se potajno proširila i danas djeluje u više od 40 zemalja, Ndrangeta je u Italiji decenijama gušila lokalnu ekonomiju, infiltrirala se u javne institucije i terorizovala ljude.

Istorijsko suđenje, cilj najmoćnija familija Kalabrije 

Tri suca u Kalabriji saslušala su hiljade sati svjedočenja od januara 2021., uključujući i desetine mafijaša koji su postali državni svjedoci. Na optuženičkoj klubi bili su članovi klana Mankuso i njihovi saradnici koji kontrolišu pokrajinu Vibo Valentiju.

"To je važno suđenje, jer cilja jednu od najmoćnijih familija Ndrangete sa sjedištem u Kalabriji, ali s međunarodnim posljedicama", rekao je stručnjak za mafiju Antonio Nikaso za AFP.

Presude se očekuju ove sedmice.

Održano pod najvećim mjerama sigurnosti, suđenje u Lamezia Termama najveće je "maksi suđenje" u Italiji u više od 30 godina. Udruživanje s mafijom, pokušaj ubistva, dilovanje droge, iznuda, kamatarenje, zloupotreba položaja i pranje novca samo su neke od optužbi.

Mafijaški šef pokrajine Vibo Valentije, 69-godišnji Luiđi "Glavni" Mankuso uklonjen je s popisa optuženih prošle godine kako bi mu se sudilo odvojeno. On je već proveo 19 godina u zatvoru, a ponovno je uhapšen u velikoj policijskoj akciji u decembru 2019. zajedno s više od 300 osumnjičenih mafijaša.

Tužitelji su tražili po 30 godina zatvora za desetak Mankusovih najbližih saradnika zaduženih za odabir meta za iznuđivanje i za održavanje odnosa s drugim mafijama.

No, naglašavajući uspjeh Ndrangete u infiltraciji u legalnu ekonomiji, među optuženima su javni službenici, gradonačelnici, pa čak i visoki policijski zvaničnici.

Najistaknutiji među njima je 70-godišnji advokat Đankarlo Piteli, bivši zastupnik i senator iz stranke Forza Italia bivšeg premijera Silvija Berluskonija. Piteliju prijeti 17 godina zatvora, jer je navodno bio posrednik u svijetu politike, finansija i ilegalne masonske lože.

Davno zakopane tajne

Najživopisnija svjedočenja pružilo je više od 50 bivših mafijaških operativaca koji su postali državni svjedoci, što uključuje nećaka Luiđija Mankusa Emanuelea.

Ispričali su davne tajne, od skrivanja oružja u kapelama na groblju, ambulantnih vozila koja su se koristila za prevoz droge, do navodnjavanja usjeva marihuane.

One koji su se mafiji suprotstavljali čekali su mrtvi štenci ili kozje glave pred kućnim vratima, bili su im zaplijenjeni automobili ili razbijeni izlozi.

Drugi su bili pretučeni, ustrijeljeni ili njihova tijela nikad nisu pronađena.

Sudnica je bivši pozivni centar preuređen za smještaj stotine advokata, opremljen s više od 20 televizijskih ekrana koji prikazuju zatvorene optuženike i doušnike putem video veze.

Suprotstavljanje mafiji

Ndrangeta je decenijama "cvjetala" ispod radara dok su vlasti usmjerile svoje napore na borbu protiv Costa Nostre, sicilijanske mafije prikazane u trilogiji "Kum".

Danas stručnjaci procjenjuju da Ndrangeta, koju čini oko 150 kalabrijskih porodica i njihovih saradnika, zaradi više od 50 milijardi eura godišnje širom svijeta i to od trgovine drogom i kamatarenja, do izvlačenja javnih sredstava i iznude. I ilegalne prihode ponovo ulaže u legitimnu ekonomiju.

Italija je napravila prodor posljednjih godina i obučavala policije širom svijeta da prepoznaju Ndrangetu na svom terenu i uhapse ih.

No nije vjerovatno da će jedna značajnija akcija dramatično spriječiti djelovanje Ndrangete.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.