Izložba je posvećena francuskom slikaru Anriju Matisu i pokretu poznatom kao fovizam, čiji je Matis jedan od najistaknutijih predstavnika i osnivača.
Prvi put u Beču i uopšte u srednjoj Evropi biće prikazano preko 160 djela mladih umjetnika koje je početkom prošloga vijeka spojila želja za slobodom izražavanja u umjetnosti - slika i bronze, keramike i kamenih skulptura, saopšteno je iz agencije "Compress" koja predstavlja grad Beč u Evropi.
Eksponati potiču iz 50 svjetski najpoznatijih zbirki i muzeja, a među njima su Tejt London, MoMa Njujork, Centar Žorž Pompidu Pariz, Metropolitan muzej Njujork, Nacionalna galerija umjetnosti Vašington.
Fovizam nije bila povezana umjetnička grupa već prirodan, jednostavan i iskren izraz nesputanosti pravilima i slobode izražavanja. Zbog njihovog kršenja svih pravila i načela akademskog slikarstva u oblikovanju i primjeni boje, te posebno neobuzdani temperament, jedan ih je kritičar nazvao „divlje zvijeri“, što su fovisti s oduševljenjem prihvatili.
Anri Matis (1869.–1954.) bio je jedan od osnivača i rodonačelnik pokreta koji je vatrometom boja i deformacijom likova izazvao sablazan na trećoj godišnjoj izložbi "Jesenji pariški salon" 1905. "Slike su im bukvalno vrištale sa zidova. Javnost je bila šokirana silovitim, naizgled nasumično nabacanim potezima kista i živim, žestokim bojama. Motiv je pao u drugi plan: važnost je pripala ekspresiji", ističe se u najavi.
Izložba, koja će biti otvorena do 12. januara 2014., donosi i djela ostalih istaknutih predstavnika fovizma čiji će radovi takođe biti predstavljeni u Albertini Andrea Derana, Morisa de Flaminka, Žorža Ruoa, Žorža Braka, Raula Difija, Anria Mangena i Robera Delonea.
Iako je fovizam trajao samo dvije godine, a umjetnici koje je okupljao imali samo tri izložbe, od čega su samo jednom zajedno izlagali, riječ je o prvom avangardnom pokretu 20. vijeka koji je bio od epohalne važnosti za razvoj modernizma i koji je postavio temelj razvoja njemačkog ekspresionizma.
(Izvor:RTCG)