Ponovo će ocjenjivati ponude za gradnju solarne elektrane Briska gora

Ponovo će ocjenjivati ponude za gradnju solarne elektrane Briska gora

Ponovo će ocjenjivati ponude za gradnju solarne elektrane Briska gora Vlada je zadužila Ministarstvo energetike i rudarstva da formira novu tendersku komisiju koja će ponovo ocjenjivati ponude pristigle na javnom pozivu za gradnju solarne elektrane Briska gora, u Ulcinju.

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Informaciju vezano za realizaciju projekta izgradnje solarne elektrane Briska gora.

Kako je saopšteno iz Vlade, u postupku sprovođenja aktivnosti po Javnom pozivu objavljenom 19. maja 2018. godine, ponude su podnijela tri ponuđača.

Tenderska komisija je donijela Odluku o utvrđivanju rang liste prema kojoj je konzorcijum Fortum i EPCG ostvario status prvorangiranog ponuđača, drugorangirani je bio konzorcijum IREDL, dok je ponuda konzorcijuma Montesolar ocijenjena kao formalno neispravna.

Iz Vlade su podsjetili da je u sudskom postupku, koji je uslijedio, Upravni sud donio presudu kojom je usvojena tužba Montesolara i poništena odluka tenderske komisije.

„U cilju izvršenja sudske presude i prevazilaženja postojećih problema u realizaciji ovog važnog projekta, Vlada je zadužila Ministarstvo energetike i rudarstva da obrazuje novu tendersku komisiju za ocjenu dokumentacije dostavljene po Javnom pozivu“, navodi se u saopštenju.

Vlada je usvojila i Informaciju o aktivnostima na realizaciji projekta povezivanja elektroenergetskih sistema Crne Gore i Italije podmorskim kablom.

Projekat povezivanja elektro-energetskih sistema Crne Gore i Italije realizuju Vlada, Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i italijanski operator prenosnog sistema Terna.

U saopštenju Vlade se navodi da je izgradnja podmorskog kabla jednosmjerne struje kapaciteta hiljadu megavati (MW) investicija vrijedna preko 758 miliona EUR i predstavlja obavezu Terne, dok je Vlada preuzela obaveze koje su vezane za pitanja donošenja prostornog plana, eksproprijacije, izdavanja građevinskih dozvola, kao i pružanja podrške CGES-u i Terni u cilju realizacije projekta.

Ističe se da je u međuvremenu puštena u pogon jedna žila podmorskog kabla kapaciteta 600 MW, a trafostanica Lastva je povezana na 400 kV mrežu početkom aprila 2019. godine.

Iz Vlade su podsjetili da je podmorska interkonekcija između Crne Gore i Italije zvanično puštena u komercijalnu upotrebu 28. decembra 2019. godine.

„Zaključno sa 24. oktobrom, završena je 100 odsto izrada projektne dokumentacije i isporuka opreme i izvedeno je oko 89,2 odsto radova. Obezbijeđeni su uslovi za izvođenje radova na 97 odsto stubnih mjesta“, piše u saopštenju.

U Informaciji se navodi da su realizaciju projekta pratili brojni problemi koji su dijelom bili očekivani, s obzirom na obim i vrstu radova koje je trebalo realizovati, kao i status katastaskih podataka, zbog čega su se morala tražiti alternativna rješenja, koja su zahtjevala dodatno vrijeme i sredstva.

„Tim povodom, zadužena su nadležna ministarstva da dostave Vladi predloge konkretnih rješenja, kako bi se sve preostale obaveze završile u najkraćem mogućem roku“, navodi se u saopštenju.

Izvor:Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.