"Na Ukrajini je da odluči koji su prihvatljivi načini za okončanje ovog rata, a naša odgovornost je da je podržimo i da joj omogućimo da oslobodi što veću teritoriju, kao i da bude u što boljoj poziciji, kada odnosno ako mirovni pregovori počnu", rekao je Stoltenberg na dvodnevnom samitu ministara spoljnih poslova zemalja članica NATO-a u Briselu.
Naznaka da predsjednik Rusije Vladimir Putin planira mir, nema, tvrdi Stoltenberg zaključujući da je na Alijansi da pruži što veću vojnu podršku Ukrajini, kako bi njena pozicija na bojnom polju i za potencijalnim pregovaračkim stolom bila bolja.
Stoltenberg je istakao da države članice Alijanse prate i sprovode tri važne odluke o Ukrajini i njenom članstvu u NATO-u donijete na samitu u Vilnjusu u julu ove godine.
Jedna od odluka odnosi se na pojednostavljivanje procesa za članstvo u savezu sa dva na jedan korak tako što je uklonjen uslov koji se odnosi na akcioni plan za članstvo Ukrajini.
Takođe, uspostavljen je Savjet NATO-Ukrajina, u kome se predstavnici Ukrajine i svih saveznika Alijanse sastaju za istim stolom sa istim pravima i obavezama.
"Uspostavljanjem tijela za zajedničko donošenje odluka, Ukrajina se okreće znatno bliže NATO-u", rekao je Stoltenberg dodajući da će se to tijelo ove nedjelje prvi put sastati na nivou ministara spoljnih poslova, prenosi Tanjug.
Kao treću odluku, Stoltenberg je naveo da je dogovoren sveobuhvatan, suštinski program za obezbjeđivanje pune interoperabilnosti između ukrajinskih i snaga NATO-a, a što će takođe, nekadašnju sovjetsku državu dodatno približiti savezu.
On podseća da NATO saveznici ukrajinskim snagama obezbjeđuju borbene avione F-16, tenkove, artiljeriju i obuku, što prema njegovim riječima, dodatno pomaže Ukrajini da se približi NATO-u " jer su ukrajinski vojnici sve sposobniji da djeluju i rade zajedno sa snagama NATO-a i zasnovani su na doktrinama i procedurama saveza".
Govoreći o predstojećem samitu u Vašingtonu Stoltenberg je ocijenio da je teško reći šta će Sjevernoatlantski savez tamo iznijeti, ali, ističe da se svi saveznici slažu da usred rata punopravno članstvo nije moguće, ali da će nastaviti da se razmatraju načini na koje bi Ukrajina mogla još više da im se približi.
Izvor: Tanjug
Komentari