Očekujemo izjašnjenje Uprave za inspekcijske poslove, nakon čega će cijela situacija biti jasnija, a svakako da ćemo sa pažnjom pratiti dalje aktivnosti i dinamiku realizacije preporučenih mjera, sa zajedničkim ciljem da unaprijedimo organizaciju i rad ovog segmenta – istakao je on.
INCIDENT U NDC-U
Pobjeda je 7. novembra objavila informaciju o teškom incidentu u NDC-u, organizacionoj jedinici CGES-a koja mora biti operativna 24 sata dnevno, međutim, u noći 5. oktobra na poslu se nije pojavio dežurni dispečer.
Ostale kolege koji su pozvani da se hitno jave na posao obrazložile su šefu da ne mogu doći jer imaju dijareju. Na kraju je, prema našim informacijama, u Podgoricu morao doći službenik sa Žabljaka.
Iz Uprave za inspekcijske poslove potvrdili su pisanje Pobjede i ukazali da je situacija u NDC-u alarmantna, na što su ih, kako su naveli, upozorili zapošljeni u ovoj jedinici CGES-a, pismom od 6. oktobra.
Inspekcija, međutim, nije obaviještena i o tome da je NDC u noći koja je prethodila dopisu nekoliko sati bio bez dežurnog dispečera.
Kako su naveli iz inspekcije, za incident su saznali tek nakon što je Pobjeda o tome izvijestila 7. novembra.
U odgovoru na naša pitanja, pored ostalog, naglasili su da su dispečeri NDC-a obavijestili elektroenergetsku inspekciju o,,alarmantnom stanju zadnjih dana po pitanju nedovoljnog broja izvršilaca kao i neuvođenja pripravnosti u Odjeljenju za operativno upravljanje i vođenje u realnom vremenu“.
Napisali su i da su počeli nadzor, jer su dispečeri upozorili, kako je i Pobjeda objavila, da je „ugrožen rad ne samo crnogorskog elektroprenosnog sistema, već i regionalnog i evropskog sistema“.
Uprava CGES-a, s druge strane, pokušala je obmanama i targetiranjem Pobjede za navodno lažno plasiranje informacija da sakrije istinu o događajima u NDC-u, uz konstataciju da dežurnog dispečera nije bilo „u jednom trenutku“?!
MINISTAR ČEKA INSPEKCIJU
Ministar Mujović saopštio je Pobjedi da „u skladu sa informacijama kojima raspolaže“, a koje je dobio „od menadžmenta kompanije neposredno nakon događaja, u Nacionalnom dispečerskom centru CGES-a je angažovan dovoljan broj operativnih dispečera“.
” Nedostatak izvršilaca bilo kojeg posla zbog većeg broja istovremenih bolovanja je moguć u svakom trenutku. Ipak, ovo niti može niti smije ugroziti funkcionisanje sistema”, saopštio je novi ministar energetike.
Istakao je i da je informisan da su, „u noći između 6. i 7. oktobra u dispečerskoj sali CGES-a, osim dežurnog inženjera, bili prisutni i najodgovorniji ljudi u CGES-u (od kojih većina sa dugogodišnjim dispečerskim iskustvom), tako da sistem nije bio bez nadzora i ugrožen“.
” Poštujući institucije države, predmet je u proceduri Uprave za inspekcijske poslove koja je nadležna za donošenje adekvatnih zaključaka. S tim u vezi, njihov konačni izvještaj i nalaz inspekcije ću smatrati relevantnim. U svakom slučaju, inspekcija je već predložila set mjera, u cilju unapređenja organizacije rada u ovom važnom dijelu sistema”, navedeno je u odgovorima ministra Mujovića.
ODGOVORNOST
Pobjeda je pisala da je direktor NDC-a Ranko Redžić, nakon što je obaviješten o incidentu, pokrenuo postupak disciplinske i krivične odgovornosti, ali je akcija utvrđivanja krivice zbog kršenja radne obaveze i zakona kasnije stopirana iz vrha energetskog sektora.
Naši izvori su kazali i da izostanak dežurnog dispečera nije bio slučajan, već da se radilo o koordiniranoj akciji bunta.
” Nije bilo čovjeka da manipuliše sistemom i daje instrukcije i naloge. Skandalozno je i neprihvatljivo da je sistem, zbog nečije neodgovornosti, ostao toliko vremena ugrožen”, kazali su ranije nezvanični sagovornici Pobjede iz CGES-a, upozoravajući da je u pitanju ,,težak kriminalni akt, jer kontrola elektroenergetskog sistema ne smije da ostane ni na trenutak bez nadzora dežurnih službenika“.
Prema saznanjima Pobjede, disciplinske prijave protiv četvorice dispečera povučene su istog dana kada su došle do prijavnice CGES-a, a krivične prijave nijesu ni slate Upravi policije i nadležnom tužilaštvu. Dispečeri u NDC-u, kako smo pisali, ranije su poslali dopis izvršnom direktoru Ivanu Asanoviću sa zahtjevom za povećanje plata.
” Navodno su tražili da im se koeficijenti usklade sa ostalim elektroenergetskim kompanijama – Elektroprivredom Crne Gore (EPCG) i Crnogorskim elektrodistributivnim sistemom (CEDIS)”, kazali su izvori Pobjede.
Iz Uprave za inspekcijske poslove saopštili su Pobjedi i da su odgovore uprave CGES-a na pitanja koja su im uputili nakon što su dobili dopis dispečera 6. oktobra dobili tek 31. oktobra, te da su priznali da imaju probleme i najavili da očekuju da će se aktivnostima koje su pokrenuli „smanjiti rizik od nedovoljnog broja izvršilaca u dispečerskoj sali na razumni minimum, čime će i upravljanje i vođenje sistema biti sigurnije“.
Izvor: Pobjeda
Komentari