Zabilježeno smanjeno krčenje Amazonije

Zabilježeno smanjeno krčenje Amazonije

Usporeno je dramatično uništavanje Amazonske prašume i to za 55,8 odsto od početka 2023. u odnosu na isti period prije godinu dana, podaci su iz analize organizacije Amazon Conversation's MAAP.

Organizacija je podatke iznijela u okviru Programa praćenja šuma u devet amazonskih zemalja, pa je smanjen gubitak šumskih površina zabilježen u Brazilu, Kolumbiji, Peruu i Boliviji.

Ekolog i direktor organizacije "Amazon Conversation's MAAP" Met Finer kaže da prema posljednjim informacijama još ima nade za najveću svjetsku prašumu koja ima nemjerljivu ulogu u neutralizaciji globalnog zagrijevanja.

Stručnjaci najmanje zabilježenu stopu smanjenja površine Amazonske prašume, od početka satelitskog praćenja prije četiri godine, pripisuju jačem sprovođenju zakona o zaštiti životne sredine u Brazilu, u čijem je vlasništvu njenih 60 odsto.

Kada je riječ o deforestizaciji na teritoriji Kolumbije koja je smanjena za 66,5 odsto, analitičari taj podatak pripisuju ekološkim mjerama predsjednika Gustava Petra i promjeni stavova o krčenju šuma među bivšim gerilskim borcima koji kontrolišu njene djelove.

Analiza organizacije "Amazon Conversation's MAAP" je prvi uvid u stanje krčenja šuma do 2023. godine u devet amazonskih zemalja. Među njima, Brazil, Kolumbija, Peru i Bolivija su pokazali opadanje gubitka.

Amazonija je najveća prašuma na svijetu i skoro daje nazamjenjiv faktor u suzbijanju globalnog zagrijevanja jer njeno drveće apsorbuje velike količine štetnog ugljen-dioksida.

Pad krčenja šuma se poklapa sa prelaskom vlada na politiku očuvanja prirode pod ljevičarskim predsjednicima u Brazilu i Kolumbiji.

Uspjeh u obuzdavanju krčenja šuma daće zemljama Amazona više uticaja da se zalažu za finansiranje očuvanja na predstojećem klimatskom samitu Ujedinjenih nacija COP28, smatraju stručnjaci.

Inače, gubitak šuma Amazona pao je na 9.117 kvadratnih kilometara od 1. januara do 8. novembra, što je 55,8 odsto manje u odnosu na isti period 2022, što je područje veličine Portorika.

Karlos Nobre, profesor Univerziteta u Sao Paulu i suosnivač Naučnog panela za istraživanje Amazonije, nazvao je podatke „divnom vijesti“.

Godine 2021, više od 100 država svijeta obavezalo se da će zaustaviti krčenje šuma na globalnom nivou do kraja decenije.

Nobre je rekao da ga tako veliki jednogodišnji pad čini optimistom da novi podaci pokazuju da taj cilj može biti ostvariv.

Rezervoar za ogromne količine štetnih gasova može biti očuvan
Analiza organizacije "Amazon Conversation's MAAP" se takođe  oslanja na podatke Nase na osnovu čega je procijenjeno da Amazonija sadrži više od 37 milijardi metričkih tona ugljen dioksida,, koji bi bio ispušten u atmosferu ako šuma bude uništena. To je otprilike ekvivalentno 2,5 puta većoj emisiji gasova staklene bašte iz svih izvora na globalnom nivou 2022. godine.

Ta procjena je vjerovatno niska jer postoje neke rupe u podacima, rekao je Finer. Krčenje šuma je najveći izvor emisije gasova staklene bašte u amazonskim zemljama. Gubitak šumskih površina Amazonije primarno je posljedica ljudskog faktora.

Brazil je dom za 60 odsto Amazonije i čini najveći dio pada. Gubitak šuma u Peruu smanjen je za 37 odsto.

Bolivija je prošle godine zabilježila porast gubitka šuma, na trećem mjestu posle Brazila i Demokratske Republike Kongo, prema podacima inicijative za praćenje "Global Forest Watch".

Međutim, podaci "Amazon Conversation's MAAP" sada pokazuju da je gubitak šuma u Boliviji opao za skoro 60 procenata.

"Amazon Conversation's MAAP" analiza gubitka šuma zasnovana je na podacima sa satelita za brzo uzbunjivanje Evropske svemirske agencije i finalizovane godišnje brojke biće još malo veće, rekao je Finer.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.