Glasanje od 9 do 21 sat raspoređeno je na tri dana, a rezultati bi trebali biti objavljeni 18. decembra. Kritičari izbore vide kao obmanu nakon decenijski dugog gušenja neistomišljenika. Vladino medijsko tijelo nazvalo je to korakom prema političkom pluralizmu.
Odustao najistaknutiji protivkandidat
Trojica kandidata kvalifikovala su se suprotstaviti Sisiju na izborima, a niko od njih nije bio osoba visokog profila. Najistaknutiji potencijalni protivkandidat obustavio je svoju trku u oktobru, rekavši da su zvaničnici i nasilnici ciljali na njegove pristalice- optužbe koje je nacionalno izborno tijelo odbacilo.
Vlasti i analtičari u strogo kontrolisanim lokalnim medijima pozivaju Egipćane da izađu na izbore, iako su neki ljudi rekli da nisu znali kada se izbori održavaju danima prije glasanja. Drugi su rezignirano rekli da glasanje neće učiniti veliku razliku.
Kao vojni komandant, Sisi je 2013. predvodio svrgavanje prvog demokratski izabranog predsjednika Egipta, Mohameda Mursija iz Muslimanskog bratstva, prije nego što je sljedeće godine izabran za predsjednika s 97 posto glasova.
Od tada je sproveo operaciju neutralizovanja opozicije koja je zahvatila liberalne i ljevičarske aktiviste kao i islamiste i za koju borci za ljudska prava kažu da je rezultirala zatvaranjem desetine hiljada ljudi. Sisi je ponovno izabran 2018. godine i opet s 97 posto glasova.
Pregovori s MMF-om o dodatnom financiranju
Sisi i njegove pristalice kažu da je slamanje bilo potrebno kako bi se Egipat stabilizovao i suprotstavio islamističkom ekstremizmu. Predstavio se kao bedem stabilnosti pošto je izbio sukob na egipatskim granicama u Libiji, a ranije ove godine u Sudanu i Gazi.
No ekonomski pritisci postali su dominantan problem za brzorastuću egipatsku populaciju od 104 milionna stanovnika. Brojni Egipćani žale se da vlada favorizuje skupe mega-projekte, dok se država još više zadužuje, a građani se bore s rastom cijena.
Neki analitičari kažu da su izbori, koji su se prvobitno očekivali početkom 2024., pomaknuti kako bi se ekonomske promjene – uključujući devalvaciju već oslabljene valute – mogle sprovesti nakon glasanja. Međunarodni monetarni fond (MMF) saopštio je u četvrtak da je u pregovorima s Egiptom kako bi dogovorio dodatno finansiranje.
Izvor:Standard
Komentari