On je to kazao tokom sastanka sa ministrom ljudskih i manjinskih prava Crne Gore Fatmirom Đekom.
“Vlada Crne Gore će nastaviti da pruža podršku Ukrajini, jer ona brani evropske vrijednosti, to je nedavno potvdila i EU otvaranjem pregovora o pristupanju, poručeno je sa sastanka“, rekao je Đeka.
Kako je saopšteno iz Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, Đeka se zahvalio ambasadoru na dosadašnjoj saradnji i mogućnosti da video porukom osudi agresiju Ruske Federaciji, posebno u kontekstu kada svijet obilježava 75 godina od usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima.
Ministar je, kako se dodaje, izrazio zabrinutost zbog deportacije djece iz Ukrajine u Rusku Federaciju, što kako je kazao, ne samo da narušava njihovu pripadnost rodnoj zemlji, već predstavlja i nehumano i potpuno neprihvatljivo postupanje.
“Crna Gora će raditi na podršci mirnom rješavanju krize i insistiraće na zaštiti najranjivijih članova društva, prije svega djece“, saopštio je Đeka.
Herasimenko zahvalio je ministru ljudskih i manjinskih prava na prijemu i ukupnoj podršci Crne Gore, ali prije svega na ljudskom odnosu prema državljanima Ukrajine koji su našli utočište u Crnoj Gori.
On je izrazio srdačne čestitke povodom nastavka obavljanja funkcije ministra i poželi uspješan rad u novom mandatu.
Ambasador je kazao da se broj ukrajinskih državljana u Crnoj Gori prati nedjeljno iz izvještaja MUP-a, te da se broj od početka godine do danas smanjio za deset puta, jer se dosta njih vratilo svojim domovima.
Zahvalnica za Đeku
“Naši se državljani u Crnoj Gori osjećaju sigurno i prihvaćeno i mi Vam se zahvaljujemo na tome“, rekao je Herasimenko na sastanku sa Đekom.
On je informisao ministra da je broj deportovane djecu u Rusku Federaciju prema zvaničnim podacima 19.500, te da je taj broj mnogo veći.
Povodom video poruke koju je ministar uputio kao podršku za djecu Ukrajine koja su nelegalno deportovana, Herasimenko je ministru uručio zahvalnicu ambasade Ukrajine.
Đeka je dobio maramu na poklon, koja je odštampana sa slikom koju su nacrtala djeca iz jedne škole na zapadu Ukrajine.
To su djeca iz ukrajinskih porodica koje su zbog ruske agresije bile primorane da napuste svoje domove na istoku Ukrajine i da postanu privremeno raseljena lica. Na marami se vidi glavna riječ – “MIR”.
Komentari