Na suđenje Batrićeviću može samo jedan novinar
Foto: Mara Babović/Pobjeda

Na suđenje Batrićeviću može samo jedan novinar

Odluka Suda za prekršaje kojom se uskraćuje prisustvo svim zainteresovanim medijima da prate suđenje profesoru Bobanu Batrićeviću, uz preporuku da delegiraju jednog novinara, daleko je od demokratskih standarda, ukazuje na bojazan od pokušaja da se proces provuče „ispod radara“, te izazava sumnju javnosti da je riječ o montiranom političkom progonu, ocijenili su sagovornici Pobjede.

Više medija i nevladinih organizacije zatražilo je od Suda za prekršaje u Podgorici da suđenje istoričaru Batrićeviću, profesoru na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost i kolumnisti Antene M, čiji je početak zakazan za 22. januar, bude u sudnici dovoljno velikoj da primi sve zainteresovane. Zahtjev Sudu su uputile pet redakcija crnogorskih medija: Antena M, Pobjeda, Portal Analitika, Standard i TV E.

U odgovoru na zahtjev medija, dostavljenom Anteni M, iz Suda za prekršaje se navodi da rade u uslovima smanjenih prostornih kapaciteta, te da su kancelarije u kojima sudije sude male površine.

- Obavještavamo vas da postoji mogućnost prisustva jednog predstavnika medija, uz uvažavanje svih navedenih. Stoga, potrebno je da obavijestite Sud koji će predstavnik medija sa spiska koji ste dostavili, prisustvovati predmetnom suđenju - navodi se u odgovoru Suda za prekršaje.

Glavni i odgovorni urednik Antene M Darko Šuković u izjavi za Pobjedu ocijenio je da je ovakav pristup Suda nedopustiv jer se njime krši princip neselektivnosti i pravo javnosti da zna.

- Bojim se da ovakav odgovor Suda za prekršaje nagovještava namjeru toga organa da se suđenje Bobanu Batrićeviću zbog stavova objavljenih u kolumni provuče „ispod radara“. E pa, ako je to plan, nema šanse da će biti realizovan – poručio je Šuković.

Dodatno, kako kaže, veoma je opravdano povećano interesovanje javnosti za ovaj slučaj i zbog toga se pet redakcija na vrijeme obratilo Sudu da obezbijedi adekvatan prostor, jer Sud za prekršaje može tražiti od Osnovnog suda, koji se nalazi u istoj zgradi, da ustupi jednu od svojih sudnica.

I glavna i odgovorna urednica portala Standard Jasmina Muminović ukazuje da su se zainteresovani mediji, znajući da Sud za prekršaje ima problem sa ograničenim prostornim kapacitetima, te da ima mogućnost korištenja velike sudnice Osnovnog suda, odnijeli odgovorno i na vrijeme zatražili da im se omogući da obavljaju svoj posao, što je i Ustavom garantovano pravo.

- Cijenim da je ova sabotaža Suda još jedan dokaz, koji ide u prilog sumnji javnosti u cijeli postupak – da je riječ o montiranom političkom progonu uglednog profesora. Svjedoci smo da se u javnom prostoru Crne Gore iz časa u čas, iz dana u dan, izriču brojni vrijednosni sudovi sa različitih strana, brojne kvalifikacije, ali i kompromitacije i zloupotrebe u domenu krivičnih djela, koja se pokreću po službenoj dužnosti, ali se tužilaštvo nijemo ponaša u tim slučajevima – kaže Muminović.

Sa druge strane, kako je kazala, u kolumni gospodina Batirićevića se ciljano odredilo na pokretanje postupka, što je izazvalo veliku pažnju javnosti.

- Kako je postupak eskpresno pokretnut i pretres zakazan u kratkom roku, s razlogom se nameće sumnja da može doći do kršenja ljudskih prava, zbog čega su urednici nekoliko crnogorskih nezavisnih medija tražili da novinari prisustvuju suđenju i detaljno obavijeste javnost o tome – navodi ona za Pobjedu.

Izvršna direktorica TV E Sonja Drobac ocijenjuje da odluka Suda za prekršaje samo pojačava bojazan da postupak protiv Batrićevića, do ove faze i nadalje, ne odgovara standardima demokratskih društava.

- Brine odsustvo sluha sudske vlasti i tužillaca, čak i ako je posljedica nezanja, a kamoli ako je namjera da se obračunaju sa kritičkim intelektualcima, služeći interesima onih koje Batrićević kritikuje. Zato je slučaj države protiv Batrićevića ispit za društvo - medije, NVO, građane, pravnike, ali i ambasade zapadnih država koje se zakllinju u zaštitu ljudskih prava i principa demokratije. Batrićević ne smije i ne može ostati sam. Sa kadijama koje i tuže i sude – kazala je Drobac.

Više državno tužilaštvo je u oktobru formiralo predmet po prijavi advokata Dejana Dragovića protiv Batrićevića zbog krivičnog djela izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje. VDT je odbilo prijavu za krivično djelo, ali se po mišljenju tužiteljke Snežane Šišević Batrićević ipak ogriješio o zakon i zaslužio prekršajnu kaznu zbog kolumne koju je napisao 11. avgusta.

U kolumni je Batrićević analizirao i iznio vrijednosne sudove o ponašanju Crkve Srbije u Crnoj Gori i njenih lokalnih episkopa. Viša državna tužiteljka smatra kako je tezom da popovi Crkve Srbije ne propovijedaju vjeru Hristovu i argumentacijom takvoga stava citatima sveštenika u tekstu „Torokanje po Metodologiju i Đaonikiju“ prekršio zakon i da treba da bude kažnjen. 

Osam mjeseci VDT izviđa govor mržnje popa Femića

Ni približnu riješenost VDT nije pokazalo u slučaju sveštenika Ognjena Femića, koji je 6. aprila napisao tekst „Ujedinjenje ili ukrajinizacija“, a VDT već narednog dana formiralo predmet. Od tada je prošlo više od osam mjeseci tokom kojih traje izviđaj zbog kolumne objavljene na IN4S.

- Više državno tužilaštvo u Podgorici je nakon objavljivanja teksta „Ujedinjenje ili ukrajinizacija“ sveštenika O.F. objavljenog na portalu IN4S, samoinicijativno formiralo predmet, koji se nalazi u fazi izviđaja, tokom kojeg su preduzete sve neophodne mjere i radnje u cilju donošenja odluke – odgovorila je juče Pobjedi rukovoditeljka VDT Lepa Medenica.

Ona je najavila da će odluka uskoro biti donijeta.

Sveštenika Eparhije budimljansko-nikšićke Ognjena Femića je 19. maja saslušala tužiteljka Andrijana Nastić zbog krivičnog djela izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje.

Kako je Pobjeda ranije pisala, Femić je u tekstu objavljenom na IN4S-u Crnogorce uporedio sa biblijskim bratoubicom Kainom, ustvrdio da je na bratoubistvu nastala i država Crna Gora, te je uporedio sa Ukrajinom.

- U tom smislu sadašnja Crna Gora je nastala na antidržavnim elementima. Ona je antipod države. Može li Kain biti legitiman? Krv traži novu krv, i zato je nelegitimno, jer nije pravedno. Krv Aveljova se sada proliva u Ukrajini. Za rat u Ukrajini je kriv Kain, i rat se tu neće završiti. Spas od Kaina je u jedinstvu, u tome da braća žive zajedno. Jedinstvo i ujedinjenje je lijek od ukrainizacije - napisao je tada Femić. 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.