Begović je ukazao da u Zakonu o sudovima već postoji odredba koja definiše bezbjednost sudova, te da su u tim institucijama obavezni da obezbijede specijalne službe koje bi se starale o bezbjednosti. Ipak, dodaje on, po tom pitanju ništa nije urađeno, nego se Vrhovni sud oslonio na dobru volju Uprave policije, koja pruža asistenciju faktički bez pravnog osnova.
“Vrhovni sud pod hitno mora da počne primjenjivati odredbe Zakona o sudovima, po kojima je obavezan da organizuje svoje službe koje će voditi računa o bezbjednosti u sudovima. Problem je tehnička opremljenost. Niti u jednom sudu, osim u podgoričkom Višem sudu ne postoji detektor za metal. Ili postoje nekvalitetni ili ih uopšte nema. I za to treba odvojiti sredstva iz budžeta, vlada treba o tome da vodi računa i da se na taj način, naravno, poboljšava taj kvalitet i bezbjednost sudova”, ističe Begović u razgovoru za Portal RTCG.
Podsjetio je na nemili događaj iz marta, kada je muškarac na ulazu u Osnovni sud aktivirao bombu, i ukazao da su nakon toga bila “puna usta priče da treba da se uradi nešto, poveća bezbjednost”.
“To su priče ad hoc, od trenutka do trenutka, ništa konkretno se ne radi na tome.”
Begović pozitivno ocjenjuje najave aktuelnog ministra pravde Andreja Milovića da se Pravosudni kvart izgradi u urbanijem dijelu Podgorice.
“U svim državama te palate pravde se nalaze na urbanim lokacijama, negdje u centru grada i zaslužuju mjesto kojim zaista pripada. Ja se najiskrenije nadam da je došao posljednji prelomni trenutak, ne samo zbog bezbjednosti, nego i zbog tehničkih uslova i mogućnosti održavanja suđenja”, istakao je advokat.
Ukazao je da su u Višem sudu trenutno funkcionalne dvije sudnice, te da fizički gotovo nemoguće zakazati suđenje u tom sudu, osim dva ili tri glavna pretresa u jednom danu.
“Mislim da je krajnje vrijeme i krajnji je trenutak da i Vlada Crne Gore i Vrhovni sud naprave jedan korak naprijed u pogledu rješavanja tog prostora”, poručio je sagovornik Portala Javnog servisa.
Ocjenjuje i da će Sudski savjet konačno moći da obavlja svoj posao.
“Napokon, na sreću svih nas koji se bavimo tim poslom, i tužlaca i sudije i advokata u Crnoj Gori, danas fali ogroman broj sudija. Mi imamo sudove recimo u Herceg Novom, Beranama, Danilovgradu gdje je jedno ili dvoje sudija, znači nedostaje po 5-6 sudija. Novi članovi Sudskog savjeta pod hitno moraju izabrati i predsjednika tog Sudskog savjeta, a onda da se što prije izabere taj broj sudija koji nedostaje”.
Advokat smatra da bi Sudski savjet, uz ocjenu da se radi o mladim, ambicioznim ljudima i stručno kvalifikovanim, trebao što prije da krene u ozbiljan posao.
“Došao je trenutak da imamo kompletan Sudski savjet, koji će moći da obavlja svoj posao, da rješava sve probleme vezane za kadarove koji bi mogli da nastave jednu svijetlu tradiciju, ali i da povedu računa o položaju i materijalnom statusu sudija, kao i prostorima u kojima te sudije rade”, zaključio je Begović.
Izvor: RTCG
Komentari