U Dječjem domu “Mladost” u Bijeloj smješteno 71 dijete bez roditeljskog staranja
Foto: UGC

U Dječjem domu “Mladost” u Bijeloj smješteno 71 dijete bez roditeljskog staranja

U crnogorskim ustanovama socijalne i dječje zaštite namjenjenim za smještaj djece trenutno boravi oko 90 djece, od čega je u JU Dječji dom “Mladost” u Bijeloj smješteno 71 dijete, 40 djevojčica i 31 dječak, saopšteno je iz Ministarstva rada i socijalnog staranja.

U Dječjem domu “Mladost” u Bijeloj, kako su rekli za Gradski portal, trenutno boravi najviše djece uzrasta od sedam do 14 godina.

Nema djece ispod tri godine

“U Dječjem domu trenutno nema djece mlađe od tri godine jer je Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti zabranjeno smještanje djece mlađe od tri godine u ustanove socijalne i dječje zaštite”, pojasnili su iz resora na čijem je čelu Naida Nešić.

U Dječji dom “Mladost”, dodaju, smeštaju se djeca sa teritorije cijele zemlje jer je to jedina ustanova za smještaj djece koja nemaju adekvatno roditeljsko staranje, odnosno djece bez roditeljskog staranja i djece čiji je razvoj ometen porodičnim prilikama.

“Usluga smještaja djece i mladih u ustanovu i malu grupnu zajednicu pruža se korisniku zbog nemogućnosti biološke porodice da vodi adekvatnu brigu o njima kao i nemogućnosti pronalaska hraniteljske porodice. Pružalac usluge smještaja je dužan da svakom korisniku obezbijedi odgovarajući stambeni prostor, sigurno okruženje, dostupnost zdravstvenih usluga, zadovoljenje vaspitnih i obrazovnih potreba, razvoj potencijala i osnaživanje, kao i pripremu za samostalan život”, ističu oz ovog Vladinog resora.

U Domskim zajednicama osnažuju se i pripremaju za samostalan život

U domu je, naglašavaju, uspostavljena usluga Domske zajednice, namijenjene djeci koja su na smještaju u ustanovi u cilju njihovog osnaživanja i osamostaljivanja i pripreme za prelazak sa strukturiranog i nadgledanog okruženja, za samostalan život.

“U domu se, takođe, pruža usluga Prelazne stambene zajednice, koja predstavlja program podrške djeci i mladima koji su na rezidencionalnom smještaju i pripremaju se za napuštanje institucije. Nakon napuštanja ustanove mladi i dalje ostaju u sistemu socijalne i dječje zaštite, u smislu da nadležni Centri nastavljaju sa pružanjem podrške i pomoći u vidu pronalaska adekvatnog smještaja, zaposlenja, pružanju podrške i savjetodavnog rada”, kazali su iz ministarstva.

Takođe, u tri crnogorske opštine – Danilovgrad, Bijelo Polje i Podgorica obezbjeđuje se usluga stanovanje uz podršku namijenjenu mladom licu koje je bilo dijete bez roditeljskog staranja koja se, kako su pojasnili, pruža dvije godine nakon izlaska iz doma podsredstvom centara za socijalni rad. Mlada osoba koja je napustila ustanovu, ističu, ima pravo na ostvarivanje materijalnog obezbjeđenja u maksimalnom iznosu (iznos petočlane porodice) do 23 godine života, odnosno zasnivanja stalnog radnog odnosa.

“Ministarstvo rada i socijalnog staranja planira dalji razvoj ove usluge i u drugim opštinama, a sve u cilju lakše integracije mladih u zajednicu”, zaključili su za Gradski portal iz ministarstva.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.