U dopunama Zakona o biračkom spisku, koji je naknadno objavljen na sajtu Skupštine, pokušava se stati na put ,,izbornom turizmu“, seljenjem birača iz jedne opštinu u drugu zbog ukidanja rezidencijalnog uslova o prebivalištu u trajanju od šest mjeseci u toj opštini.
DOPUNE
- Ponovni izbori na biračkom mjestu na kojem je nadležna izboma komisija poništila rezultate izbora sprovode se na osnovu izvoda iz zaključenog biračkog spiska za to biračko mjesto, navodi se u predloženim dopunama.
Na ponovnim izborima, po dopunama zakona, mogu glasati samo birači upisani u izvod iz zaključenog biračkog spiska za to biračko mjesto.
- Izuzetno od stava 2 ovog člana, na ponovnim izborima za izbor odbornika ne mogu glasati birači koji su od dana zaključenja biračkog spiska pa do dana održavanja ponovnih izbora odjavili prebivalište u opštini u kojoj se održavaju izbori za odbornike ili im je od strane nadležnog organa državne uprave u navedenom periodu doneseno pravosnažno rješenje o odjavi prebivališta u toj opštini, navodi se u dopunama zakona, koji je kritikovala opozicija jer je predložen tajno i bez njihovog znanja. Iz većine je, kroz stav predsjednika Skupštine Andrije Mandića, objašnjeno da po stavu Ustavnog suda Zakon o biračkom spisku ne pripada setu izbornih zakona.
- Tumačenje parlamentarne većine i predsjednika Skupštine da Zakon o biračkom spisku ne pripada setu izbornih zakona je neprihvatljivo za opoziciju i mi ćemo insistirati da ta tema bude dio rada Odbora za izbornu reformu po cijenu i da ne učestvujemo u radu tog tijela. To je crvena linija preko koje nećemo preći, saopštio je Pobjedi izvor iz vrha opozicije.
Ustavni sud Crne Gore je krajem 2020. godine donio odluku kojom je ukinuo odredbu člana 11 stav 2 Zakona o izboru odbornika i poslanika u dijelu kojim je bilo propisano da pravo da bira i bude biran za odbornika ima birač koji, između ostalih uslova, ima prebivalište u opštini najmanje šest mjeseci prije dana održavanja izbora.
USTAVNI SUD
- Nakon što je Ustavni sud donio naznačenu odluku, došlo je do pojave fiktivne prijave prebivališta od strane pojedinih lica u opštini u kojoj se održavaju lokalni izbori, sa evidentnom namjerom da na osnovu tako prijavljenog prebivališta budu upisani u birački spisak i protivpravno glasaju na tim izborima, navodi se u obrazloženju zakona.
Naznačena pojava, kako tvrdi parlamentarna većina, između ostalog, imala je za posljedicu i nastalu blokadu izbornog procesa, jer izbori za odbornike u Skupstini opštine Šavnik raspisani za 23. oktobar 2022. godine, zbog neodržavanja izbora na dva biračka mjesta, još uvijek nijesu sprovodeni.
- Kako, saglasno gore citiranoj zakonskoj odredbi, pravo da bira i da bude biran za odbornika ima birač koji, pored ostalih uslova, ima prebivalište u opštini, to pravo birač gubi ukoliko mu prestane prebivalište u opštini u kojoj su raspisani izbori. Isto može imati za posljedicu da je birač upisan u zaključeni birački spisak jer je u tom periodu ispunjavao uslove u pogledu prebivališta u opštini u kojoj su raspisani izbori, ali i da u slučaju ponovnih izbora na biračkom mjestu na kojem je nadležna izboma komisija poništila rezultate izbora, u skladu sa zakonom nema biračko pravo ukoliko je od dana zaključenja biračkog spiska do dana održavanja ponovnih izbora odjavio prebivalište u opštini u kojoj se održavaju izbori ili mu je pravosnažnim rješenjem nadležnog organa državne uprave odjavljeno prebivalište u toj opštini.
U cilju obezbjeđenja zakonitog sprovođenja izbornog procesa na ponovnim izborima, odnosno da na tim izborima glasaju samo birači koji imaju biračko pravo u opštini u kojoj se sprovode izbori, navodi se u obrazloženju.
Izvor Pobjeda
Komentari