Bečić, predsjednik Demokratske Crne Gore, ističe da situacija s popisom u depou Višeg suda ne samo da je neprihvatljiva, već direktno ukazuje na ozbiljne slabosti u našem pravosudnom sistemu.
Šta je u političkom smislu obilježilo godinu za nama?
- Slobodni, demokratski i evropski sprovedeni izbori i popis, političko penzionisanje gospodina Đukanovića, ubjedljiva pobjeda aktelne vlasti na parlamentarnim izborima, kao i izuzetni rezultati nove vlasti kojima je u svega dva mjeseca riješeno mnogo krupnih naslijeđenih problema, deblokirane institucije i dinamiziran evropski put.
Koji su prioriteti Demokratske Crne Gore u 2024. godini?
- Da nastavimo da igramo ulogu jake, čiste i dosledne građanske partije koja umjerenom politikom, iskustvom i posvećenošću daje doprinos sa pozicija jednog od ključnih stubova državne vlasti i vlasti u najvećem broju lokalnih samouprava reformskim procesima u zemlji, kao i ubrzanju evropskog puta jer evropska šansa koja se ukazala jeste istorijska i ova generacija političara je ne smije propustiti. Naravno, nastavićemo snažnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, jer definitvno uništavanje mafije, a snaženje građana i jačanje institucija jeste zvijezda vodilja naše politike.
Kako gledate na desavanja u bezbjednosnom sektoru?
- Svjedočimo gotovo svakodnevnim akcijama, hapšenjima, procesuiranjima čak i pripadnika bezbjednosnih službi, zapljenama, koji pokazuju da u Crnoj Gori nema nedodirljivih i da konačno organizovane kriminalne grupe osjećaju strah od države. Nastavak čišćenja državnih struktura od mafijaškog upliva je imeprativan i kontinuiran zadatak, jer nikada više nećemo dozvoliti izdaju i brukanje države i uniforme. Tako da u bezbjednosnom sektoru nema mjesta uplivu ni kriminala, ni politike, jer Crnoj Gori ne treba zamjena, već promjena, a promjenu i cjelovite reforme donosi samo hrabri, čisti i profesionalni pripadnici bezbjednosnog sektora iza kojih u punom kapacitetu stoji država.
Smatrate li da treba donijeti novi zakon o specijalnom tuzilaštvu po kome bi glavni specijalni tužilac sam birao svoj tim?
- Sve ono što doprinosi jačanju kako kadrovskih, tako i operativno-tehničkih kapaciteta u radu SDT-a i GST-a apsolutno podržavam, jer zamislite kakve tek rezultate možemo očekivati u unaprijedjenim okolnostima i kapacitetima, ako do sada svjedočimo izuzetnim dostignućima zbog kojih je, između ostalog, gospodin Novović i dobio prestižnu nagradu u SAD-u, a ne zaboravimo da su pomenuti rezultati ostvareni sa veoma skromnim kapacitetima i u izazovnim okolnostima.
Naravno, ključno je da se takvo jačanje kapaciteta odvija uz puno poštovanje i unapređenje postojećih pravnih i institucionalnih okvira.
Svaki korak ka unapređenju operativnih sposobnosti SDT-a treba da bude usklađen sa principima pravne države, transparentnosti i odgovornosti. Takvo jačanje naravno treba da bude u skladu sa već uspostavljenim mehanizmima kontrole i balansa moći unutar postojećih institucija sistema.
Aktuelna je inicijativa ministra pravde da Predrag Šuković bude smijenjen sa mjesta šefa SPO. Vaš komentar?
- U vezi s inicijativom ministra pravde o smjeni Predraga Šukovića s pozicije šefa SPO, želim istaknuti da snažno podržavam mišljenje gospodina Novovića, glavnog specijalnog državnog tužioca. Naše zakonodavstvo pruža gospodinu Novoviću ključnu ulogu u procesima kadriranja, posebno kada je riječ o tako važnoj poziciji kao što je šef SPO. Njegova podrška i povjerenje u gospodina Šukovića, koje je nedavno javno iskazao, reflektuju duboko razumijevanje i efikasnu saradnju između SDT-a i SPO-a, što je ključno za uspješno suzbijanje kriminala i korupcije.
U ovom trenutku, kada smo svjedoci kontinuiranih i uspješnih operacija koje potvrđuju ovu saradnju, važno je naglasiti stabilnost i kontinuitet u radu naše tužilačke organizacije. Svaka odluka o kadrovima treba biti temeljena na profesionalizmu, integritetu i zakonitosti, a ne na trenutnim političkim potrebama ili pritiscima. Takav pristup ne samo da obezbjeđuje pravdu i efikasnost našeg tužilačkog sistema, već i jača povjerenje građana u institucije koje ih štite.
Stoga, u potpunosti podržavam stav gospodina Novovića i vjerujem da je svaka odluka koja se donosi treba biti u interesu pravde, pravne države i dobrobiti naših građana.
Popis jos nije završen u depou Viseg suda. Kako to vidite?
- Situacija s popisom u depou Višeg suda ne samo da je neprihvatljiva, već direktno ukazuje na ozbiljne slabosti u našem pravosudnom sistemu. Afera 'Tunel' već je bacila sjenku sumnje na efikasnost i integritet naših pravosudnih i bezbjednosnih institucija, a ovaj najnoviji razvoj događaja samo produbljuje tu problematiku. Dakle, ova afera je crna mrlja na pravosudnom i bezbjednosnom obrazu Crne Gore.
Nepotpuni popis u depou nije samo administrativni propust; to je jasan signal da nešto fundamentalno ne funkcioniše kako treba. Ovakvi događaji podrivaju povjerenje javnosti u sposobnost pravosudnog sistema da djeluje transparentno i u skladu s zakonom. Očekujem da se ovaj problem hitno riješi, a odgovorni suoče s posljedicama svojih postupaka.
Dalje, insistiram na tome da se sprovede temeljna istraga kako bi se identifikovali uzroci ovakvih propusta i preduzeli koraci za njihovo otklanjanje. Ne možemo dopustiti da ovakvi incidenti postanu normalna stvar.
Neki napori su ulagani da se zaustavi šverc cigareta preko Bara. Ipak, nedavno smo vidjeli nove zapljene. Vaša ocjena?
- Podsjećam da je Uprava prihoda i carina reagujući prije nekoliko dana na najnoviju zapljenju blizu 600 hiljada paklica cigareta podsjetila da je odlukom Vlade zabranjeno skladištenje duvanskih proizvoda na teritoriji Slobodne zone Luka Bar, što se u potpunosti poštuje, a tranzit se kontroliše u skladu sa važećim carinskim propisima, kako su istakli.
U svakom slučaju, svjedočili ste i brojim hapšenjima i procesuiranjima u prethodnim nedeljama i u vezi šverca cigareta i narkotika, jer nema nedodirljivih bilo da se radi o državnim službenicima i funkcionerima, bilo o pojedincima izvan sistema. Zaštita i nagradjivane čestitih i hrabrih službenika sa jedne, a žestok obračun sa onima koji ispred časne uniforme crnogorskog službenika izdaju državu i rade za kriminalne grupe sa druge strane, najbolji je put za potpuno eliminisanje pomenutih kriminalnih aktivnosti.
Očekujete li pomake u istrazi o ubistvu Duška Jovanovića?
- Ubistvo Duška Jovanovića je slučaj, koji je primarno u nadležnosti tužilaštva. Naravno, ne smijemo zanemariti važnost uloge koju drugi nadležni državni organi imaju u ovakvim istragama.
Dvadeset godina od tragičnog događaja svakako predstavlja izazov u smislu prikupljanja dokaza i svjedočenja, ali ja ipak ostajem optimističan. Vjerujem da će nedavne reforme i postupno oslobađanje našeg društva od različitih pritisaka dovesti do novih saznanja i konačnog razrješenja ovog slučaja. Takav ishod ne bi samo donio pravdu za Duška Jovanovića i njegovu porodicu, već bi i simbolično očistio mrlju koju ovaj slučaj ostavlja na ugled Crne Gore.
U tom duhu, iako je tužilaštvo primarno odgovorno za vođenje istrage, neophodno je da sve institucije djeluju proaktivno, odgovorno i u punoj saradnji kako bi se ovaj slučaj razriješio.
Može li Crna Gora brže nego što se očekuje završiti pristupne pregovore sa EU?
- Crna Gora ima veliku istorijsku šansu, šansu koja se ukazuje jednom u nekoliko decenija, da u naredne cetiri godine postane 28. clanica Evropske unije. Ta šansa je dijelom stvorena zbog geopolitičkih okolnosti, ali i zbog toga što je Crna Gora ubjedljivo najnapredniji kandidat i jedina ima realnu priliku da u skorije vrijeme postane prva naredna članica EU. Sjajni rezultati nove Vlade i Skupštine u prvih dva mjeseca definitivno ubrzavaju naš evropski put. Potrebno je nastaviti tim putem i početkom godine, kako bi prije evropskih izbora na proljeće dobili i formalno priznanje napretka, a onda se pripremili da sa početkom mandata nove EK krenemo da zatvaramo veliki broj poglavlja koja su spremna za zatvaranje, što bi Crnu Goru definitivno katapultiralo ka samom finalu evropskog puta.
Komentari