Kalezić: Milatović želi da naruši rejting Spajića i Vlade uz pomoć ZBCG i Demokrata

Kalezić: Milatović želi da naruši rejting Spajića i Vlade uz pomoć ZBCG i Demokrata

Sve Milatovićevo političko djelovanje usmjereno je ka kritici Vlade, ali on to ne radi iz želje da unaprijedi njen rad, već iz želje da naruši rejting Vlade i Spajića kako bi mu lakše bilo da tu vladu preuzme. On za to saučesnike pronalazi i u drugim konstituentima vladajuće koalicije, prije svega mislim na ostatke DF-a i na Demokrate koje su na drugoj vrsti zadatka, a to je da unutar Vlade opstruišu, recimo, imenovanje u bezbjednosnom sektoru – kaže za Pobjedu Danilo Kalezić, politički analitičar.

Kalezić je, komentarišući političku konfontaciju Milatovića i Spajića, rekao da je vraćanje tri zakona od predsjednika Crne Gore Skupštini na ponovno odlučivanje „samo izgovor za formalizaciju jednog političkog sukoba koji je tinjajući i traje bar godinu“.

- Kontinuitet sukoba Milatovića i Spajića možemo da pratimo čak od trenutka kad je PES formiran. Sad doživljava svoju kulminaciju i prenosi se sa unutarpartijskog na javni prostor, jer i jedan i drugi obavljaju najviše državne funkcije i njihov odnos je odnos među državnim funkcionerima. Više ne govorimo o sukobu unutar partije, nego o sukobu na nivou predsjednik-premijer. Ovo je kontinuitet tog političkog sukoba kome je prethodio niz Milatovićevih izjava koje su bile kritički intonirane prema radu Vlade. I on je sa verbalnog prešao na konkretne ustavno-političke mehanizme, kako bi poslao poruku, ali i otvorio jedan politički front koji iz nekih taktičkih razloga do sada nije – kazao je Kalezić.

Istakao je da vjeruje da se Milatović u ovom trenutku osjeća politički osnažen.

- Prije svega osnažen jednom vrstom medijske i obavještajne infrastrukture koja mu se ustupa iz Beograda i njihovih izvođača radova u Crnoj Gori, kako bi otpočeo i u konačnici ostvario svoj politički cilj – rekao je Kalezić.

Na pitanje šta je Milatovićev cilj, on je istakao da je centralna težnja Milatovića da „izmjeri“ podršku koju ima unutar PES-a i pripremi snage za Kongres partije koji će biti u toku 2024.

- Na osnovu svega što rade i jedan i drugi, opšti utisak je da je Milatović konstantno u ofanzivi, a da Spajić djeluje dosta defanzivno i da je u nekoliko prethodnih iteracija tog sukoba Milatović odnio političku prevagu. Sad je na Spajiću da povuče konkretan potez, koji, ako uslovno govorimo, možemo čitati iz saopštenja PES-a. Jer, ne postoji politički jače saopštenje unutar stranke od tog koje smo vidjeli. Ovo saopštenje čak nadilazi ona uvodna saopštenja i obraćanja građanima uoči rascjepa jedinstvenog DPS-a – kazao je Kalezić.

Prema njegovim riječima, za razliku od Spajića, Milatović ima na raspolaganju širi medijski prostor i jednu vrstu infrastrukture koja mu omogućava da politički djeluje.

- Sve Milatovićevo političko djelovanje nekoliko sedmica i mjeseci unazad usmjereno je ka kritici Vlade. To ne radi iz želje da unaprijedi rad Vlade, već iz želje da naruši rejting Vlade i Spajića kako bi mu lakše bilo da tu vladu preuzme. On za to saučesnike pronalazi i u drugim konstituentima vladajuće koalicije, prije svega mislim na ostatke DF-a i na Demokrate koje su na jednoj drugoj vrsti zadatka, a to je da unutar Vlade opstruišu, recimo, imenovanje u bezbjednosnom sektoru i na taj način parališu njeno efektivno vladanje – rekao je Kalezić.

Poručio je da se ni od Ure ne čuju kritike na račun Milatovića.

- Milatović očigledno ima podršku u ovim strukturama, a tu su i režimski mediji, naravno crkva, obavještajne službe. Ovo što se dešava je izraz tih namjera i htjenja, a ne obratno. Milatovićeva politička aktivnost je refleksija onoga što te političko-medijsko-obavještajne strukture žele – istakao je Kalezić.

Upoređujući kohabitaciju prethodnog predsjednika države i Vlade sa onim što se dešava između Milatovića i Spajića i odgovarajući na pitanje kako će se dalje odvijati i kakve će imati posljedice takav odnos dva najviša državnika, Kalezić je rekao da je prava kohabitacija koja je postojala između (Mila) Đukanovića i (Zdravka) Krivokapića funkcionisala bolje nego ova neformalna.

- Kohabitacija se dešava samo kad su oba državna zvaničnika iz različitih partija. Ovdje to fomalno nije slučaj. To na državnom nivou u smislu funkcionisanja vlasti neće imati značajnije reperkusije, osim u diplomatiji koja najviše trpi zbog tog sukoba. Međutim, na političkom terenu stabilnosti te vlade, govorimo o puno ozbiljnijim implikacijama, jer će njihov sukob da se odrazi na funkcionisanje PES-a – istakao je Kalezić.

Prema njegovim riječima, PES „u tom obliku više ne postoji“.

- To se vidi iz dana u dan, od trenutka kad su dvije poslanice napustile poslanički klub i sada kad imamo dva poslanika koja nijesu potpisala inicijativu za novu sjednicu, prosto PES ne može da opstane kao partija u kojoj su istovremeno i jedan i drugi. To može da ima dugoročnije implikacije na politička dešavanja u Crnoj Gori i može da opredijeli sudbinu Vlade – kazao je Kalezić.

Na pitanje - na koji način to može opredijeliti sudbinu Vlade Kalezić je rekao da ako Milatović uspije u naumu da preuzme PES u nekom formatu onda ćemo da imamo prekomponovanje na političkoj sceni slično onome koje smo imali 30. avgusta.

- Ako se desi suprotno, ako Spajić uspije da istisne Milatovića, možemo da imamo tektonske poremećaje u smislu traženja partnera na opozicionoj sceni. Sudbina Vlade će se odlučiti na osnovu toga ko odnese prevagu. Svakako to nije dobro, jer njihovi motivi nijesu državni. Njihov sukob nije državnog karaktera, njihov sukob čak nije ni ideološki, već čisto partijsko-interesno-moćni. Radi se o sukobu liderskih sujeta i željom za moći, što po pravilu nema pozitivnu implikaciju na emancipaciju društva – kazao je Kalezić.

Upitan koji scenario je izvjesniji po njegovom mišljenju, Kalezić je istakao da je njegova procjena da Milatovićev cilj nije da preuzme PES, nego da od PES-a odvuče što je više moguće i da ga uključi u neku novu političku strukturu.

- Ne nužno partiju. Mislim da potezi koje on sada vuče su uvod u to. Da Milatoviću finalno nije cilj PES kao PES, nego da od te političke partije koja nije homogena, koja nema unutrašnju strukturu, koja čak teorijski ne može ni da se pocijepa, jer nešto što nije homogeno ne može se pocijepati, odvuče što više i priključi nekoj drugoj manje ili više strukturiranijoj političkoj opciji. Kako sad stvari stoje, u političkoj borbi on vuče pobjedničke poteze. Sad ostaje da vidimo kako će Spajić da izađe iz ovog galimatijasa oko zakona, ali je Milatović uspio sebe da nametne javnosti kao nekog ko se uključuje u politiku Vlade, ko o njoj vrlo otvoreno diskutuje i uspio je da pridobije jedan značajniji dio javnosti na svoju stranu u odnosu na Spajića – dodao je Kalezić.

Milatović i Spajić odavno se politički sukobljavaju. Posljednjem sukobu javnost je mogla da svjedoči kada je Milatović vratio Skupštini na ponovno odlučivanje tri zakona, a Spajić odgovorio partijskim saopštenjem. Milatović je dobio oštre poruke iz PES-a - „uvjereni u dobronamjernost predsjednika Crne Gore, možemo jedino zaključiti da se radi o slučajnom, ali neblagotvornom, neznanju“. Iz PES-a su optužili Milatovića za posljedice nepotpisivanja zakona – „čuvanje starog Borda direktora EPCG, instaliranog od strane 43. vlade, čime se stvara mogućnost da članovi, koje je imenovala Abazovićeva vlada, na namještenom konkursu izaberu novog izvršnog direktora u punom mandatu i po mjeri bivšeg premijera“.

Političko konfrontiranje Milatovića i Spajića zaoštrava se posljednjih mjeseci, pa predsjednik Crne Gore često javno kritikuje Vladu na čijem je čelu Spajić. Pisao je na Tviteru zamjerke na Spajićev prijedlog budžeta za narednu godinu.

- Pozdravljam prioritet usmjeren na socijalnu podršku, ali primjećujem nedostatak očekivane razvojne komponente u ovom predloženom budžetu - napisao je Milatović na Tviteru, zamjerajući i što se u predloženom budžetu uočava, kako navodi, procentualno manje izdvajanje sredstava za ključne sektore crnogorske ekonomije poput turizma i poljoprivrede.

Milatović je sredinom decembra saopštio i da „Vlada ignoriše potrebu za uspostavljanjem dijaloga o koordinaciji vanjske politike, a prevashodno o pitanju popunjavanja diplomatske mreže“.

- Predsjednik je više puta uredno pozivao na konsultacije. Zbog čega se one još nijesu desile? Pretpostavljam da to još uvijek nije Vladi prioritet – rekao je tada Milatović.

Na pitanje novinara - da li sve to znači da nije dobro krenulo u komunikaciji između Vlade i predsjednika, odgovorio je da je to pitanje za Vladu.

Spajić je, dok je sastavljao vladu, više puta govorio da u njoj nema mjesta za bivši DF, ali je bio na udaru kritike Milatovića koji se zalagao za ulazak ZBCG u izvršnu vlast. Ipak, prvo javno suprotstavljanje desilo se uoči predsjedničkih izbora kada je Spajić, koji je trebalo da bude kandidat PES-a za predsjednika Crne Gore, sakrio od javnosti da ima državljanstvo Srbije. Milatović je tada poručio da građani „sa pravom smatraju da su obmanuti“.

Premijer u defanzivi zbog nesnalaženja na funkciji i nedostatka savjetnika
Danilo Kalezić je, govoreći o tome da je Spajić u defanzivi u odnosu na Milatovića, rekao da se to dešava „iz najmanje dva razloga“.

- Prvo, opšte nesnalaženje na mjestu premijera, a drugo, mislim da on hronično pati od nedostatka savjetnika. Nijedan premijer, koliko god država da je velika ili mala u bilo kom smislu, ne može da funkcioniše bez jakog savjetničkog tima. Često se stiče utisak da je Spajić prepušten sam sebi i da on svoje političke odluke i poteze vuče dosta ad hoc, dok kod Milatovića prepoznajemo jednu promišljenost i taktičku prednost – kazao je Kalezić.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.