Nasilje u porodici iz godine u godinu sve je učestalije. To kažu i podaci policije koji potvrđuju da je povećan i broj krivičnih prijava protiv nasilnika. Zabrinjavajući je broj žrtava koje su u porodičnoj svađi ubijene, za samo pet godina stradalo je 12 osoba.
"Podaci nam govore da je evidentan porast i da je krajnji momenat da država prioretizuje nasilje kao temu", kazala je iz Centra za ženska prava Ana Jaredić.
Da je nasilje u porodici uzelo maha tvrdi i zaštitinik ljudskih prava. Ne vjeruje da će novousvojeni krivični zakon spriječiti nasilje.
"Ovo nije pitanje od prije dvije godine ono traje duže vrijeme. Ono što je bitno kad krenemo u tu bitku više se trudimo kako ćemo to relativizovati nego zaoštriti. A da je neka šok terapija potrebna to je više nego izvjesno", kazao je ombudsman Siniša Bjeković.
Još očiglednije je da se u Crnoj Gori kaže Bjeković stvari guraju pod tepih, a požari gase malim čašicama vode. Da je bolje spriječiti nego liječiti trebalo bi da se pobrinu sve institucije, ne samo policija i tužilaštvo.
"Podići stepen odgovornosti u svim institucijama, koje se bave poslovima zaštite od nasilja. Imate organe socijalnog staranja koji su nemoćni da dodatno budu opetrećeni nasiljem u porodici", istakao je Bjeković.
Koliko nasilje opterećuje crnogorske porodice najbolje znaju u civilnom sektoru koji se svakodnevno bori za prava žrtava nasilja. Nijesu kaže Jaredićeva zaboravili nedavno obećanje premijera da će borbu protiv nasilja staviti na sto kao prioritet.
"Na posljednjem protestu 28 decembra premijer Milojko Spajić obećao da će nas pozvati i mi čekamo poziv", naglasila je Jaredić.
A da bi se sistem poboljšao nevladine organizacije smatraju da su neophodne strože kazne za nasilnike i ubice.
Komentari