Kako navode, istorijska je praksa da se čestice Svetih relikvija daruju pojedinim manastirima, hramovima i Pomjesnim Crkvama, “ali do sada to nije bio slučaj da se razdaju laicima i civilima, pogotovo što crkva Srbije nije vlasnik ove svetinje”.
- Podśećamo da su ovi slučajevi crkve Srbije zabilježeni u više navrata, čak i u situacijama đe postoji zavjet da se od pojedinih Svetih moštiju ne uzimaju čestice - navode u saopštenju.
U više navrata su, dodaju, upozoravali nadležne institucije da Crkva Srbije ozganizovano devastira svetinje koje su vlasništvo države Crne Gore, ali ovo je, ističu, vrhunac njihove bahatosti.
- Napominjemo da je devastacija i krađa počela u većem obimu 1983. godine kada je iz Cetinjskog manastira ukradeno 17 panagija (vladičanskih insignija) veoma vrijednih i u materijalnom tako i u istorisko-kulturnom i duhovnom smislu jer su ih nosili Crnogorske vladike i Mitropoliti. Ta devastacija i kulturocid nastavlja 1986. godine se skrnavljenjem i rušenjem starih grobova knjaza Danila I Petrovića Njegoša i Velikog vojvode Mirka Petrovića i postavljanjem novih. A prije neku godinu u Cetinjskom manastiru promijenjen ćivot u kojem počivaju mošti svetog Petra Cetinjskog čudotvorca. Postavljeni su novi stepenici ispred svetogoltara i dozidan i freskopisan objekt uz Cetinjski manastir ispod kelije Svetog Petra Cetinjskog ozidan u porti i novi dodatak za paljenje svijeća... Očekujemo da nadležne državne institucije reaguju i naprave novi elaborat o stanju Cetinjskog manastira i svim relikvijama i predmetima (kulturnoistorijska dobra) koji su u Cetinjskom manastiru - zaključeno je u saopštenju.
Komentari