"Od toga je, zahvaljujući komercijalizaciji politike, čak 18 partija prisutno u parlamentu. Glavno obilježje partija je da su proizvod interesa najužeg vođstva ili su na povocu tuđeg interesa. Istovremeno, bilo kakvi politički ili ideološki koncepti koji futuristički preispituju stvarnost izvan su interesovanja atrofiranih partija", navodi se u saopštenju.
Kako poručuju, radi se o partijama koje su ili lakeji političkih interesa iz susjednih država ili je riječ o domaćim bezidejnim i dezorijentisanim organizacijama ili su u pitanju diletantske političke grupe.
"Ovlašna analiza crnogorskih stranaka bi pokazala da je njih 90% čisti višak. Primjera radi, čemu služe tri osušene socijaldemokratske partije (DPS, SD, SDP), ili čemu regimenta klero-populističkih i velikosrpskih stranaka (NSD, DNP, SNP, Demokrate i niz razdrobljenih neočetničkih strančica) ili tek na šta liče bezoblične partije poput PES-a ili Ure, mahom izrešetane stranim političkim i obavještajnim uticajima. A da ne spominjemo niz sitnih "suverenističkih" partija ili umnoženih "nacionalnih" stranaka. Očigledno je da crnogorsku političku klasu treba što prije rasturiti, dok bi političko zakonodavstvo moralo da se izmijeni na način koji bi znatno otežao i uozbiljio formiranje novih partija. Ukoliko bi se moglo sastaviti makar pet iole kredibilnih stranaka to bi Crnoj Gori bilo dovoljno do kraja ovog vijeka", dodali su u saopštenju.
Komentari