Iako izjava advokata predstavlja njegov lični – a ne stav Gradske televizije, uredništvo se izvinilo Mandiću i čitaocima, pozivajući se na član 34 Zakona o medijima – koji nema nikakve veze sa tom situacijom.
- U članu 34 Zakona o medijima piše: „U cilju zaštite ljudskog dostojanstva, niko se u mediju ne smije označiti počiniocem krivičnog djela, odnosno proglasiti krivim ili odgovornim prije pravnosnažne odluke suda“. U „Dnevniku“ od 21. januara 2024. godine došlo je i do jednostranog izvještavanja vezanog za isti slučaj, suprotno Kodeksu novinara/novinarki Crne Gore. RTV Podgorica se zbog pomenute situacije izvinjava predsjedniku parlamenta i gledaocima informativne emisije, u kojoj nije ispoštovan član 34 Zakona o medijima i Kodeks novinara/novinarki Crne Gore - navodi se u izvinjenju RTV Podgorica.
Taj član se, kako je u razgovoru za Pobjedu pojasnio izvršni sekretar Medijskog savjeta za samoregulaciju Ranko Vujović, odnosi na izvještavanje o sudskim procesima i ukazuje da novinari ne bi smjeli nikoga da unaprijed osude prije nego sud donese odluku o krivici – a ne na izvještavanje o dnevnim situacijama.
- Tako da je novo uredništvo Gradske televizije potpuno promašilo, pozivajući se na član 34 Zakona o medijima u izvinjenju zbog pomenutog priloga – podvukao je Vujović, poručujući da potez Gradske televizije predstavlja auto-cenzuru, stepen podaništva i oblik poltronstva prema određenom političaru.
PRESEDAN
On je konstatovao da je ovo presedan u novinarstvu.
- Još nije bilo zabilježeno da se medij sam izvinjava iako to niko nije tražio – a pogotovo kad nema nikakvog razloga za to. U ovom slučaju se radi o normalnoj situaciji u kojoj je jedan advokat iznio svoje mišljenje. U tome nema ništa čudno i neobično niti postoji razlog za izvinjavanje zbog te izjave – naveo je Vujović.
Ocijenio je i da je prilično ponižavajuće za medije to što se uredništvo Gradske televizije izvinjava za normalan novinarski postupak.
- To samo govori kako neki novinari pozicioniraju medije u kojima rade u odnosu na političare i koliko je to sluganski i neprimjereno za novinarstvo – poručio je Vujović, ukazujući i na to da upravo danas obilježavamo Dan novinara i stanje u našoj profesiji.
Advokat Boris Marinović, zbog čije se konstatacije uredništvo Gradske i pokajalo, u izjavi za Pobjedu je poručio da ostaje pri tome da je Mandić povrijedio Krivični zakon, ali i da smatra da za to neće odgovarati jer ga štiti imunitet.
- A i da nema imunitet - ne postoji hrabrost pravosudnih organa da ga procesuiraju – dodao je on.
PRITISAK KLERIKALNIH STRUKTURA
U tom kontekstu se osvrnuo na slučaj istoričara i profesora Fakulteta za crnogorski jezik (FCJK) Bobana Batrićevića kojem je juče u Sudu za prekršaje započelo suđenje zbog vrijednosnih sudova o djelovanju Crkve Srbije u Crnoj Gori i njenih lokalnih episkopa, koje je iznio u kolumni na Portalu Antena M.
- Pravosudni organi nemaju hrabrosti da procesuiraju sveštenika Srpske crkve, koji propagira genocid - ali zato će procesuirati Bobana Batrićevića. To je jedna nakaradna praksa koja dolazi do izražaja u novom rukovodstvu Gradske TV, koji se izvinjava u moje ime – podvukao je Marinović.
Najtragičnije je, kaže, što je pravosudna vlast poklekla pred Srpskom crkvom.
- Već imamo inkviziciju. Proradio je inkvizitorski način vođenja postupaka. Određivanje ciljeva, targetiranje intelektualaca, slobodnomislećih ljudi, targetiranje advokata, koji se ne slažu sa ovom klerikalizacijom. Ovo izvinjenje novog rukovodstva Gradske TV je nova nenormalnost – istakao je Marinović.
Sudska i tužilačka vlast se, dodaje on, prilagođavaju crkvenim dogmama i progonu.
- Targetira se svako, a ovo izvinjenje je na tragu toga. Novo rukovodstvo Gradske se ponaša potpuno neprofesionalno. Gradska koja je, uz Pobjedu, bila bedem slobode – je pokleknula pod klerikalizacijom – ocijenio je advokat.
Smatra da je očigledno da je u ovom slučaju izvršen pritisak od strane klerikalnih struktura u našem društvu.
- I tako se dolazi do ovako ponižavajućih postupaka, kao što je izvinjenje rukovodstva Gradske televizije – zaključio je Marinović.
Ako postoji uvreda države, onda je povrijeđen Krivični zakonik
Marinović poručuje da nije potrebno veliko pravno iskustvo da bi se znalo da je Andrija Mandić prekršio Krivični zakon kada je, tokom posjeta njegovom kabinetu, u prvi plan isticao srpsku trobojku – a ne zastavu matične države.
- S obzirom na to da je predsjednik Skupštine potcijenio državnu zastavu – bez obzira da li je stavio sa strane, ispod stola ili je pocijepao – sve to predstavlja uvredu za Crnu Goru. Ako postoji uvreda onda je povrijeđen Krivični zakonik u dijelu koji govori o povredi ugleda Crne Gore i njenih simbola – istakao je Marinović.
Tako nešto, poručuje, ne bi bilo moguće nigdje drugo.
- Zamislite samo predsjednika Skupštine Srbije da istakne crnogorsku zastavu u prvi plan - a da sa strane bude srpska. Ili takvu situaciju u Americi – to je nemoguće. U tome se vidi jedna nenormalnost – izričit je Marinović.
Dodao je i da te posjete nijesu bile međudržavne.
- Nije bilo nikakve delegacije iz države čiju je zastavu istakao. Čak i da jesu bili tu, morao bi da postavi crnogorsku zastavu, tako što će joj dati prednost – poručio je advokat.
Komentari