Globalno zagrijevanje je sušu učinilo 30 puta vjerovatnijom, dovelo je do ekstremno visokih temperatura i doprinijelo smanjenju padavina, prema analizi međunarodne grupe naučnika World Weather Attribution. Istraživanje se usredsredilo na razdoblje između juna i novembra prošle godine.
Očekuje se da će se suša, koja je zadesila svih devet zemalja amazonske prašume, uključujući Brazil, Kolumbiju, Venecuelu i Peru, pogoršati 2024. nakon što se kišna sezona počne da povlači u maju, rekli su naučnici za Rojters. Zaštita Amazonije, najveće prašume u svijetu, smatra se ključnom u borbi protiv klimatskih promjena zbog ogromne količine štetnih gasova koje drveće apsorbuje. Suša je snizila vodostaje rijeka u djelovima regiona na rekordno niske nivoe.
“Zaista bi trebalo da budemo zabrinuti za zdravlje Amazonske prašume“, rekla je Redžina Rodrigez, koautorka studije i istraživačica na univerzitetu Santa Katarina u Brazilu.
Naučnici su rekli da bi suša mogla pogoršati šumske požare, koji bi zajedno s klimatskim promjenama i deforestacijom mogli brže da dovedu Amazoniju do tačke bez povratka nakon koje bi se biom isušio i prestao da bude bujna prašuma.
Premda se regija suočila s najmanje tri intenzivne suše u proteklih 20 godina, razmjere ove su bez presedana, rekla je Rodrigez.
“Plovni putevi su se osušili u nekoliko mjeseci. Ljudi su morali da putuju dugo, noseći čamce preko isušenih djelova rijeke kako bi došli do hrane, ljekova ili drugih potrepština“, rekla je Simfive Stjuart, takođe koautorka studije.
Komentari