Duža plovidba oko Afrike i ispod Južne Amerike, iziskuje više nafte za pogon brodova, podiže cijenu transporta, sporije se prazne kontejneri i tu se već javlja deficit.
“Napadi Huta u Bab el Mandebu i u Crvenom moru su baš zakomplikovali cijeli lanac transporta koji slijedi. Tim putem vodi prema Mediteranu u Evropi i prema Sjevernoj Americi. Put od Singapura do Port Saida je dugačak 4.450 milja. Kao alternativna ruta sada se ponovo pojavio put ispod rta Dobre Nade u Zapadnu Afriku i ulazak u Mediteran kroz Gibraltar, pa tek onda za Port Said. Taj put je dugačak 12.500 milja, znači skoro pa tri puta duži i to će toliko i povećati finalnu cijenu proizvoda koju dobijamo iz Kine”, kaže Vučetić.
Smatra da će se efekt i odraziti tek za dva-tri mjeseca i to čak i u vidu inflacije i nestašice proizvoda.
“Ide i Kineska Nova godina, Kina će imati neku pauzu od 7 do 10 dana, zavisno se od regiona do regiona. Tako da će sve to poremetiti lanac snabdijevanja”, dodaje on.
Kapetan ističe da ova situacija ide na ruku kako prevoznicima, velikim brodskim firmama, tako i proizvođačima nafte, proizvođačima ambalaže, tj. kontejnera. Predviđa da će doći do manjka kontejnera, jer sve kontejnere koje dođu u Evropu, u Ameriku i svuda po svijetu, kaže Vučetić, treba vratiti u Kinu, napuniti ih, pa ponovo vratiti nazad.
“Na drugoj strani svijeta, u Panamskom kanalu, taj manjak slatke vode u jezerima je prouzrokovao osjeku koja se znala javiti i prije. Proizvođači kažu da će trajati sigurno još nekih četiri mjeseca, tako da na drugoj strani svijeta će se ponovo aktivirati pomorska ruta ispod rta Horn, ispod Južne Amerike. Međutim, taj prolaz tamo to nije ni nalik ovom is porta Rt Dobre nade. U nekim zimskim mjesecima nevremena su česta veoma, veoma ozbiljna i prolaz kroz te vode ne bi bio siguran za velike brodove”, dodaje sagovornik Radija.
Ocjenjuje da posljedice biti slične onima izazvanim Kovid-19 pandemijom.
Izvor:Standard
Komentari