Prema njegovim riječima, proširenje je ponovo na dnevnom redu EU na način koji dosad nije viđen - dobilo je potpuno novu dinamiku i stratešku pažnju otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu.
“S tri dodatne zemlje kandidatkinje u istočnom susjedstvu EU, od kojih dvije započinju pristupne pregovore ove godine, ovo predstavlja jedinstvenu priliku za Zapadni Balkan, posebno Crnu Goru, koja je najnaprednija zemlja u pristupnim pregovorima u regiji. Sada je veliki zadatak pred vladom gospodina Spajića da završi ključne odluke i sprovede ključne reforme koje odvajaju Crnu Goru od zatvaranja pristupnih pregovora“, poručuje Bilčik.
Spajić da pokrene razgovor o prioritetima i u koaliciji i sa opozicijom
Vjeruje i da je ovo ostvarivo i da je to realan cilj.
“Nadam se da će gospodin Spajić moći da pokrene razgovor o prioritetima ne samo unutar svoje raznolike koalicione vlade, već i sa svim proevropskim snagama u opoziciji“, ističe Bilčik.
U vremenima rata u Evropi i u vremenima ogromnih geopolitičkih izazova na Zapadnom Balkanu, važno je, smatra sagovornik Analitike, da stranke u parlamentu prevaziđu svoje kratkoročne razlike u interesu dugoročno stabilnog mjesta Crne Gore unutar Evropske unije.
“To je ono što vidim kao najveći strateški zadatak trenutne vlade. Takođe, sve institucije Evropske unije, uključujući i Evropski parlament, spremne su pomoći i sarađivati s Crnom Gorom“, napominje Bilčik.
Zanemariti male političke razlike u interesu očuvanja evropske budućnosti
Sagovornik Analitike naglašava da Crnoj Gori hitno trebaju sveobuhvatne reforme.
“Institucije EU i Evropski parlament više puta naveli su što treba učiniti kako bi se napredovalo na evropskom putu. Nadam se da će ova vlada napokon početi to da radi. Nakon pozitivnih sastanaka s predstavnicima vlade, uključujući ministarku za evropske integracije, s nestrpljenjem očekujem svoj sastanak s premijerom Spajićem u Briselu sljedeće nedjelje“, navodi Bilčik.
Kako dodaje, Vlada mora prioritetizovati zadatke vezane za reforme pravosuđa, vladavinu prava i ključnih mjerila koja, ako se postignu, mogu ubrzati pristupne pregovore.
“To je u strateškom interesu Crne Gore i tu se PES, najveća politička snaga vlade, može pokazati kao dosljedna svom imenu“, kaže Bilčik.
Prema njegovim riječima, kako bi PES isporučio ono što se traži, trebaće saveznike ne samo u vladi već i u parlamentu u nekim ključnim odlukama i pitanjima.
“Stoga se nadam da će ovi razgovori biti obilježeni saradnjom umjesto sukoba, ističući hitnost pronalaženja sporazuma umjesto produbljivanja podjela. Za malu zemlju poput Crne Gore na Zapadnom Balkanu danas, važno je zanemariti male političke razlike u interesu očuvanja evropske budućnosti zemlje“, napominje Bilčik.
Ciljevi da ne budu zasjenjeni manjinom koja traži bliže veze s Moskvom nego s Briselom
Sagovornik Analitike ponavlja da Crna Gora treba vladu utemeljenu na vodećem glasu proevropskih političkih snaga i poručuje da se njegov stav po ovom pitanju neće promijeniti.
“Vjerujem da sve političke snage koje su bile umiješane u pokušaje podrivanja proevropske, prozapadne i proNATO orijentacije Crne Gore treba da ostanu po strani“, ističe Bilčik.
Kad su u pitanju crvene linije o kojima je ranije govorio ni tu se, poručuje, ništa ne mijenja.
“Politički spektar u Crnoj Gori, koji obuhvata sve proevropske snage, mora sarađivati na ostvarivanju nekih ključnih strateških ciljeva. Nadam se da ti ciljevi neće biti zasjenjeni manjinom koja traži bliže veze s Moskvom nego s Briselom“, podvlači Bilčik.
Više je prilika za ubrzanje napretka
Bilčik je uvjeren da je Vlada Crne Gore svjesna što treba da učini.
“Redovno sam u kontaktu s predstavnicima vlade i diplomatskim predstavnicima ovdje u Briselu i želim nastaviti naš dijalog. Vjerujem da je ključno riješiti otvorena pitanja u području vladavine prava, pravosuđa, ali i raditi marljivo na ukorjenjivanju zemlje u geopolitički Zapad“, smatra Bilčik.
Stava je da bi to trebalo da pokaže napredak u pristupnim pregovorima. Ako postoji većina za neke ključne odluke i dobra volja za približavanjem članstvu u EU, konkretni napredak, kako kaže sagovornik Analitike, može biti postignut u roku od nekoliko mjeseci, a temeljni napredak je pitanje nekoliko godina.
“Vjerujem da ova vlada ima potencijal da približi zemlju članstvu u EU. Ključno je naglasiti da nema prečaca i neće biti prečaca. Međutim, postoji više prilika za ubrzanje napretka. Na primjer, učinkovitom upotrebom prilika koje nudi Plan rasta EU može se podsticati prisutnost EU i njenih investicija širom regije“, kaže Bilčik.
Budućnost Crne Gore trebala bi biti u rukama političkih snaga unutar zemlje
Sagovornik Analitike napominje da se ne može dopustiti ruski uticaj, dezinformacije i hibridni pokušaji trećih aktera da ugroze potencijal za evropsku budućnost Zapadnog Balkana, uključujući i Crnu Goru.
“Pažljivo pratim događaje u Srbiji od parlamentarnih izbora u decembru. Nadam se da će Srbija prioritetizovati napredak kao stvarno vjerodostojna kandidatska zemlja za članstvo u EU. To uključuje i važnost podsticanja regionalne saradnje i dobrosusjedskih odnosa na temelju međusobnog poštovanja“, ističe Bilčik.
Ovaj pristup, kako dodaje, pruža najbolju osnovu za značajan evropski napredak u regiji i Crnoj Gori.
“Ponavljao sam to više puta i reći ću sada - Crna Gora ima potpunu priliku da odluči o vlastitoj budućnosti na temelju svojeg političkog predstavljanja. Nijedan vanjski uticaj ne bi trebao odlučujuće da utiče na odluke u Crnoj Gori. Budućnost Crne Gore jeste i trebala bi biti u rukama političkih snaga unutar zemlje. To je put naprijed i nadam se da će Crna Gora iskoristiti ovu priliku i pokazati liderstvo ne samo u regiji Zapadnog Balkana, već i u procesu proširenja u cjelini. To bi bio značajan podsticaj kako bi Crna Gora napredovala i završila pristupne pregovore u narednim godinama“, napominje Bilčik.
Poručuje da bi za sve uključene u proces proširenja kako na Zapadnom Balkanu tako i u istočnom susjedstvu, to bila vrlo ohrabrujuća vijest.
Zapadni Balkan treba da napreduje, a ne da se zadržava na tragičnoj prošlosti
Osvrnuo se i na situaciju u Ukrajini, naglasivši da je važno da EU nastavi da slušama Zelenskog i ljude iz Ukrajine.
“Oni se ne bore samo za svoju budućnost, već i za našu budućnost širom Evrope, uključujući značajnu budućnost svih proevropskih snaga na Zapadnom Balkanu. Ukrajina zahtijeva punu solidarnost i nastavljamo pažljivo da slušamo predsjednika Zelenskog. Međutim, dozvolite mi da vas uvjerim da pridajemo potpunu pažnju ne samo onome što se događa u istočnom susjedstvu Evropske unije, već i širom Zapadnog Balkana. Svjesni smo hibridnih prijetnji i pokušaja trećih zemalja, posebno Rusije, ali i Kine, da podrivaju potencijal za evropsku budućnost u regiji“, navodi Bilčik.
Sagovornik Analitike ističe da kao što su spremni djelovati solidarno s Ukrajinom, takođe su potpuno solidarni sa svim proevropskim snagama u regiji Zapadnog Balkana.
“Kada se prisjećamo tragedija 1990-ih, odlučni smo da osiguramo da regija napreduje, umjesto da se zadržava na tragičnoj prošlosti. U tom smislu, vjerujem da Crna Gora može biti primjer. Uspješno pristupanje Crne Gore EU u narednim godinama bio bi najbolji odgovor na riječi predsjednika Zelenskog, ali i na sve one koji se brinu o preuzimanju regije od strane konfliktnih i neevropskih sila. Ne možemo i nećemo to dopustiti“, zaključuje Bilčik.
Portal Analitika
Komentari