Nakon što je dobila dojavu, policija je prošle sedmice otišla u bolnicu u blizini Tokija kako bi ispitala 70-godišnjeg muškarca. Rekao im je da ima terminalni rak i da želi umrijeti pod svojim pravim imenom, Satoshi Kirishima, umjesto svojim aliasom, te je otkrio dosad nepoznate detalje o bombaškim napadima, rekla je policija.
U ponedjeljak, četiri dana nakon ispitivanja, muškarac je preminuo, a policija nije potvrdila njegov identitet. DNK testovi provedeni na njemu i na rođacima pokazali su da su kompatibilni, izvijestio je Kyodo News u petak. Policija nije željela potvrditi taj izvještaj.
"Vjerujemo da je muškarac koji je umro u bolnici nakon što je tvrdio da je Satoshi Kirishima zapravo osumnjičen", rekao je u četvrtak šef Nacionalne policijske agencije Yasuhiro Tsuyuki.
Rođen 1954. godine, Kirishima je bio student univerziteta u Tokiju kada se uključio u ekstremizam i pridružio se Istočnoazijskom antijapanskom oružanom frontu, militantnoj skupini koja je izvela niz bombaških napada na glavne japanske kompanije 1970-ih. Osam ljudi je poginulo, a više od 160 je povrijeđeno u bombaškom napadu na zgradu Mitsubishi Heavy Industries 1975. godine, za koji je okrivljena skupina.
Kirishima je navodno bio umiješan u niz bombaških napada. Tražili su ga pod optužbom da je u aprilu 1975. aktivirao tempiranu bombu u zgradi u luksuznoj tokijskoj četvrti Ginza u kojoj niko nije ozlijeđen.
Iako nije bio ključni član skupine, za njega se govorilo da je jedini od 10 članova koji nikada nije uhvaćen.
Dok je bio u bijegu, Kirishima nije imao mobilni telefon niti zdravstveno osiguranje, a plaća mu se isplaćivala u gotovini kako bi izbjegao otkrivanje, prema javnoj televiziji NHK.
U petak su policijski istražitelji pretresli građevinsku kompaniju u kojoj je radio pod pseudonimom Hiroshi Uchida oko 40 godina, rekli su NHK i drugi mediji.
Fotografija na Kirishiminom posteru za potragom prikazuje ga nasmijanog, s dugom kosom i naočalama.
Dvojica članova grupe osuđena su na smrt, uključujući i njenog osnivača Masashija Daidojija, koji je umro na smrtnoj kazni 2017.
Dvojica od osam članova skupine koji su optuženi još uvijek su na slobodi nakon što su pušteni 1977. u sklopu dogovora koji je dogovorila druga radikalna skupina, japanska Crvena armija, kada je otela avion Japan Airlinesa u Bangladešu.
Izvor:Klix.ba
Komentari