Upoređena su 23 modela. Lista učesnika uključuje poznata imena kao što su Volkswagen ID.7 ili Tesla Model 3 Long Range. Međutim, tu su bili i kineski modeli HiPhi Z, Lotus Eletre ili XPeng G9.
Ova činjenica omogućila je da saznamo kako se kineski automobili ponašaju u uslovima lošeg vremena u Evropi. Rezultati su u najmanju ruku iznenađujući. Uslovi su bili potpuno isti za 23 vozila u poređenju. Test je u stvari veoma jednostavan. Vozite automobil dok se ne zaustavi i to na temperaturi između -1 i -5 stepeni Celzijusa. I to ne samo na ravnim dijelovima, jer se test odvijao u planinskom regionu Dovrefjel, navodi Revija HAK.
Konačni cilj je uporediti odstupanja između fabrički izmerenog raspona i stvarnog. Prošle godine pobjedu je odnio Tesla Model S zahvaljujući pređenih 530 kilometara tokom testa. Ovom prilikom zasluženu pobjedu odnosi nepoznati HiPhi Z. Ekstravagantna kineska limuzina je gotovo uspjela da uskladi stvarne brojke s teorijskim, jedva da ima odstupanje od 6%. Lotus Eletre je bio još jedan od velikih pobjednika jer je uspio da pređe 465 kilometara od 530 kilometara koliko je navedeno u zvaničnim brojkama.
Mada je Tesla prošle godine zauzeo prvo mjesto, ove godine Model 3 Long Range je jedan od najteže pogođenih hladnoćom. Uz fabričku brojku od 629 kilometara, uspio je da pređe samo 441 kilometar, 29,9% manje. Zanimljivo je da su dva švedska manekena imali loše rezultate. Polestar 2 LR ima odstupanje od 30%, dok Volvo C40 bilježi do 31,5% odstupanja u dometu. Najlošiji rezultat od svih ima Toyota bZ4X. Prvi električni SUV japanske marke jedva je uspio da prevali 313 kilometara od zvanično najavljenih 460 kilometara.
Izvor Mportal
Komentari