Prema tim informacijama, kontakti rukovodstva PES-a i BS su sve češći, a nezvanične informacije o učešću partije čiji je predsjednik Ervin Ibrahimović u Vladi dodatno se podgrijavaju nakon svake diplomatske aktivnosti BS. Tako je bilo i juče.
Predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović, naime, razgovarao je u Podgorici sa 13 ambasadora država članica EU i ambasadorkom EU u Podgorici Oanom Kristinom Popa.
Taj događaj je obnovio priču o eventualnom ulasku Bošnjačke stranke u izvršnu vlast, jer se i do sada govorilo da premijer Milojko Spajić daje pozitivne signale i Bošnjačkoj stranci, koja se može nadati, nakon onih ranijih neuspješnih pregovora, možda i novom pozivu za ulazak u Vladu.
"Dan" je već pisao da čvrstih dokaza da Spajić namjerava to da uradi nema, ali okolnosti, pa i premijerove izjave, vode u tom pravcu.
Spajić je (na neki način) potvrdno odgovorio na pitanje novinarke RTCG da li je moguće da u Vladu uđe i neka od partija koje nijesu potpisale koalicioni sporazum koji predviđa rekonstrukciju do kraja godine.
– Pa ja se za to i zalažem – kazao je Spajić.
Na drugoj strani, potpuno javna neslaganja Demokrata i Pokreta Evropa sad oko bezbjednosnog sektora mogu da dovedu do značajne nestabilnosti 44. Vlade. Zbog toga bi dobra volja BS mogla dobro doći premijeru u smirivanju situacije, jer partija Ervina Ibrahimovića ima šest poslanika. Samo jednog manje od Demokrata.
Inače, na sastanku sa 13 ambasadora, kako je saopšteno, tokom veoma konkretnog, otvorenog i konstruktivnog razgovora, kojem su pored Ibrahimovića prisustvovali potpredsjednik BS i poslanik Damir Gutić i predsjednica OO Bar Edina Dešić, razgovarano je o aktuelnoj političkoj situaciji u Crnoj Gori, regionu Zapadne Evrope i globalnim političkim izazovima.
Prema nezvaničnim informacijama, nekoliko ambasadora se interesovalo kod Ibrahimovića o mogućnostima ulaska BS u Vladu, a bilo je i onih koji smatraju da za ovu partiju treba pronaći mjesto u izvršnoj vlasti.
Saopšteno je da su sagovornici posebnu pažnju posvetili procesu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, razmijenivši mišljenja i stavove o sprovedenim i neophodnim reformama za zatvaranje privremenih mjerila i neophodnosti ubrzanja reformi i nastavka snaženja podrške EU u cilju ispunjavanja uslova za zatvaranje poglavlja.
Sagovornici su istakli važnost konstruktivne uloge Bošnjačke stranke, ali i bošnjačkog naroda kao najbrojnijeg manje brojnog naroda u Crnoj Gori u trasiranju i kreiranju proevropske politike u Crnoj Gori.
– Ibrahimović je zahvalio svim prisutnim ambasadorima na pozivu na ovaj razgovor, istakavši da je uvijek važno čuti mišljenje političkih predstavnika manje brojnih naroda o političkoj situaciji u državama Zapadnog Balkana, kao i na podršci koje države članice Evropske unije i Evropska unija, preko svojih diplomatskih predstavništava, daju procesu reformi u Crnoj Gori, a posebno kada je u pitanju položaj i prava manje brojnih naroda – saopšteno je iz Bošnjačke stranke.
Komentari