Odloženo suđenje - Begović: Neće tek tako proći što su u policiji brisani podaci sa telefona Vesne Medenice

Odloženo suđenje - Begović: Neće tek tako proći što su u policiji brisani podaci sa telefona Vesne Medenice

Sud je odbio predlog da se iz spisa predmeta izuzme izvještaj ANB-a o digitalnoj forenzici mobilnog telefona ajfon 12 okrivljene Medenice Na zahtjev odbrane suspendovane sutkinje Privrednog suda Milice Vlahović-Milosavljević danas je u podgoričkom Višem sudu odloženo suđenje njoj i bivšoj predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici, kako bi Vlahović-Milosavljević sa advokatom spremila djelotvornu odbranu. Suđenje je odloženo za 27. februar.

Naime, imajući u vidu danas saopštene odluke suda o predlozima odbrane podnijetim na ročištu održanom u oktobru prošle godine, advokatica Mubera Kurpejović koja po zamjeničkom punomoćju advokata Nikole Martinovića zastupa okrivljenu Vlahović-Milosavljević tražila je odlaganje. Vlahović-Milosavljević je dodala i da je advokat Martinović bio spriječen da dođe, a on je od početka upućen u slučaj, što je takođe jedan od razloga zbog čega danas nije željela da da odbranu, već da sačeka njegovo prisustvo, iako je spremna.

Postupajuća sutkinja Nada Rabrenović odlučila je da odbije sve predloge odbrane iznijeta na prošlom ročištu - tako je odbijen i predlog da se iz spisa predmeta izuzme izvještaj ANB-a o digitalnoj forenzici mobilnog telefona ajfon 12 okrivljene Medenice. Tu odluku suda prokomentarisao je branilac Medenice, advokat Zdravko Begović, navodeći da neće tek tako proći što su u policiji brisani podaci sa Medenicinog telefona.

- A postavlja se i pitanje zašto nije oduzet telefon sutkinje Vlahović-Milosavljević, nego o tome ćemo detaljno kada dođe na red, kazao je Begović.

Podsjetimo, ranije je advokat Martinović tražio da se izvještaj o pretresanju Medenicinog telefona izuzme, jer kako je kazao nije sačinjen u skladu sa ZKP-om, jer ne postoji naredba suda za izvođenje ovog dokaza, a uz to lica koja su radila digitalnu forenziku, odnosno vještačenja nemaju kvalifikacije da to rade, te pretresu telefona nijesu prisustvovala dva svjedoka, što je bilo neophodno.

Vlahović se tereti da je kao službeno lice i javni funkcioner, sudija Privrednog suda Crne Gore, krajem 2018. i početkom 2019. godine pod pritiskom bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice zloupotrebila službeni položaj.

Sud je odbio i prigovor advokata Martinovića da u konkretnom slučaju tužilac nije ovlašćen.

- Član 4 Zakona o Specijalnom tužilaštvu propisuje ko može da vrši gonjenje u SDT-u. To vrše glavni specijalni tužilac i specijalni tužioci čiji broj određuje Tužilački savjet, naveo je Martinović, dodajući da od suda očekuje da napravi razliku između "upućivanja tužioca u drugo tužilaštvo" i "prava na gonjenje".

Ipak, sud je konstatovao da tužioci upućeni na rad u neko tužilaštvo nijesu ograničeni u dijelu poslova koje mogu obavljati.

Sud je odbio predlog odbrane da iz spisa predmeta izdvoji zapisnik o saslušanju Vlahović-Milosavljević od juča 2022. godine, a imajućiu vidu da je saslušana bez prisustva advokata. Kako je sud obrazložio, ona je tada kazala da joj ne treba advokat, već će se samostalno izjasniti.

Izvor:Dan

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.