Neizvjesno finansiranje dnevnih centara ključni problem njihove budućnosti

Neizvjesno finansiranje dnevnih centara ključni problem njihove budućnosti

Sedamnaest dnevnih centara za djecu sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom u Crnoj Gori funkcionišu kao javne ustanove koje su osnovale lokalne samouprave. Njihovo funkcionisanje i finansiranje predstavlja jedan od ključnih problema u pogledu njihove budućnosti, ocijenio je juče Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Siniša Bjeković.

On je na kontrolnom saslušanju pred skupšinskim odborom za ljudska prava i slobode kazao da je još uvijek nedorečena podjela nadležnosti, odnosno da nema jasne granice što je obaveza države, a što lokalne samouprave u smislu finansiranja.

- Sa stanovišta potreba treba skrenuti pažnju i na to da li nas dnevni centri koštaju više nego što bi iznosilo formiranje posebnih institucija koje bi se bavile osobama s invaliditetom i djecom sa smetnjama u razvoju ne osam, već 24 sata dnevno – kazao je Bjeković.

Dnevni centri se, istakao je Bjeković, suočavaju i sa problemima licenciranja, definisanja učešća države u finansiranju, metodologije formiranja cijena za usluge, nedostatkom stručnjaka, te rasporedom kadrovskih resursa.

- U pojedinim opštinama imamo situaciju da kapaciteti nijesu popunjeni, a u drugima postoji očigledan deficit kada jeu pitanju potreba prijema većeg broja korisnika. Dnevni centri, za sada, ne postoje u opštinama Bar, Kolašin, Petnjica, Gusinje, Šavnik, Plužine, Žabljak i Tuzi – kazao je Bjeković, uz napomenu da se u Baru očekuje otvaranje dnevnog centra do kraja godine.

Prema njegovim riječima, dnevni centri ne smiju biti prepušteni sami sebi, te je neophodna sistemska i multisektorska saradnja između različitih institucija koja, kako je kazao da su primijetili iz kancelarije Zaštitnika, slabo funkcioniše.

On je kazao da je još nejasna situacija u vezi sa uspostavljanjem registra osoba s invaliditetom, odnosno konsolidovanja postojećih baza podataka o djeci sa smetnjama u razvoju.

-To je osnovni preduslov da bismo uopšte pričali o nekim strategijama ili o dnevnim centrima - kazao je Bjeković.

U Izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori za 2023. godinu ukazano je na to da što se tiče prava osoba s invaliditetom, napredak nije ostvaren, te da OSI u Crnoj Gori ne mogu u potpunosti da ostvare svoja prava i nastavljaju da se suočavaju sa višestrukim oblicima diskriminacije.

EK i Izvještaju navodi da je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava u julu 2022. godine ukinulo Direktorat za zaštitu i ravnopravnost osoba s invaliditetom, te da bi Crna Gora trebalo da ponovo uspostavi takav direktorat ili da dodijeli odgovarajuće nadležnosti nekoj drugoj službi za nadgledanje primjene Strategije za zaštitu od diskriminacije osoba s invaliditetom za period 2022-2027. godine.

Odbor je, nakon kontrolnog saslušanja u kojem su učestvovali brojni predstavnici nevladinog sektora i državnih institucija, odlučio da će zaključke sa jučerašnje sjednice podnijeti Skupštini Crne Gore, prenosi Pobjeda.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.