Kako javljaju lokalni mediji, on je u glavni grad Portorika San Huan stigao u utorak nakon što je doletio iz američke savezne države Nju Džerzi.
Proteklih nekoliko dana nije bilo poznato gdje se Henri nalazi nakon posiete Keniji.
Nasilje na Haitiju je poraslo u njegovom odsustvu – naoružane bande pokušavaju da zauzmu međunarodni aerodrom kako bi ga spriječile da sleti.
Njihov vođa Džimi "Roštilj" Čerizije zatražio je od premijera da podnese ostavku – upozoravajući da zemlja ide "pravo u građanski rat koji će u suprotnom dovesti do genocida".
Avion Ariela Henrija bio je primoran da se preusmjeri na Portoriko – američku teritoriju – nakon što mu je odbijen ulazak na Haiti i Dominikansku Republiku, javili su lokalni portali.
Dominikanska Republika je u utorak saopštila da zatvara svoj vazdušni prostor sa susjednim Haitijem, sa kojim dijeli ostrvo Hispanjola.
Lider te zemlje Luis Abinader nedavno je rekao da će biti preduzete mjere kako bi se obezbijedio održavanje nivoa „mira i kontrole“ na njenoj kopnenoj granici.
Otkako je u nedjelju uvedeno vanredno stanje, svi letovi su do daljnjeg otkazani, a aerodrom u glavnom gradu Port o Prensu je zatvoren.
Drugi razlog zašto je onemogućeno slijetanje na Haiti može biti njegova sopstvena bezbjednost.
Henri bi bio meta bandi, koje zahtijevaju da se povuče, a njegov povratak u ovom trenutku može se jednostavno smatrati više smijetnjom stabilnosti nacije, nego pomoći, piše BBC.
Ariel Henri je prošle nedjelje napustio Haiti da bi prisustvovao regionalnom samitu u Gvajani prije nego što je otputovao u Keniju, gdje je potpisao sporazum o raspoređivanju multinacionalnih policijskih snaga na Haitiju.
Tokom njegovog odsustva, koalicija bandi na čelu sa Čerizijeom, bivšim policajcem, krenula je u ofanzivu – napala je policijske stanice i upala u dva najveća zatvora na Haitiju.
Oko 4.000 zatvorenika je uspjelo da pobjegne.
Komentari