“Da nije bilo puno ljudi, da vjeruje da je to pokazatelj, da možda ljudi, da Cetinjani ne misle o njemu na način na koji se prestavlja. Mislim, vrlo bezobrazno, vrlo perfidno, onako stajanje na žulj u jednoj teškoj situaciji za Crnu Goru. Da li mu je to bilo potrebno, neophodno, ne znam, ali sam siguran da u odnosu na ono što su Crnogorici i kako pamte stvari, da će mu se nekad u nekom trenutku obiti o glavu”, kazao je Marunović.
Situaciju uoči sjednice pod prisustvom velikog broja policijskih snaga koji su od ranih jutarnjih sati bili na Cetinju opisuje militantnom i čistom demonstracijom sile.
“Odnos policajaca je bio totalitaran, autoritetivan, glavne ulice su bile zatvorene, bio sam na puno nekih protesta i dešavanja te vrste na Cetinju. Nikad nisu bile te saobraćajnice zablokirane. Kao da je namjerno napravljena, vrlo planirana subverzija protesta “, rekao je Marunović.
Za sjednicu Skupštine smatra da je svega bilo od političkog populizma do iskrenih varnica i netrpeljivosti između parlamentaraca ali i da nešto nije u redu kad se sve to u toj mjeri desi kao na Cetinju.
“Cijeli dan je bio netipičan za crnogorski parlament. Ako se sjetimo, svi su navodili taj primjer crnogorskog parlamentarizma kao britanski lordovski manir, neprikosnoveni sa vrhunskim oratorima, sa kulturom, sa odnosom. To su bile erudite, briljantne od, Novaka, Kilibarde, Slavka, Perovića i tako dalje. Od toga danas imamo jedno, rekao bih, da ne zvučim pregrubo, ponekad čak i uličarsko ponašanje. Takvu degradaciju najvećeg doma, najveće institucije u državi,perfektno oslikava i direktno je proporcionalno sa dinamikom raspada opšteg sistema vrijednosti u državi”, kategoričan je Marunović.
O raspadu PES-a, istupanju predsjednika Jakova Milatovića iz partije, isključenju ministra pravde Andreja Milovića smatra da niko nema 100% tačan odgovor i situaciju unutar te partije ocjenjuje kao vrlo komplikovanu. Ali je mišljenja da to nije nalik raspadu DPS-a devedesetih.
“Raskol u DPS-u je imao istorijski kontekst i posljedice raskola u DPS-u su krupne promjene u istorijskom toku Crne Gore. U odnosu na taj raskol Crna Gora je odabrala da stane na jednu od dvije strane gvozdane zavjese. Ona je odabrala put evropskih integracija, obnovila je svoju državnost, ušla u NATO, sve krupno što se dogodilo je zavisilo od tog raskola u toj partiji. Ništa istorijsko ne zavisi od jedne, da kažem, provincijske netrpeljivosti izmeđudvojice kolega, dva lidera u jednoj partiji. Ništa se krupno u Crnoj Gori neće promijeniti tim raskolom PES-a”, naveo je Marunović.
Na pitanje novinara kako komentariše reakcije političkih partija i nevladinog sektora na zaduženje za auto-put prije 2020. injihovo ćutanje na dva zaduženja od 2020. od 750 i 796 miliona odgovorio je da je njemu “velika dilema da je onakav nevladin sektor koji je bio jedna filharmonija kritike odjedanput počeo da ćuti”.
“To je meni jedna zaista velika enigma. Šta je u pitanju? Ne znam kako je došlo do tog pacifikovanja civilnog sektora. Danas generalno integritet bilo koje vrste se izgubilo kao ‘lost art’, a kad integritet počne da se gubi u jednom društvu to je znak da se najkrupniji, najvažniji stub jednog društva ruši”, kazao je Marunović.
Na pitanje kako vidi kulturnu scenu Crne Gore Marunović je kazao da je vidi u više nivoa, od državnog pa do lokalnog.
“Da uzmemo za primjer samo posljednje dešavanje u Herceg Novom kada je u sklopu kulturne nacionalne manifestacije kao što su Dani Mimoze, spaljen, najveći živi crnogorski pisac u okviru jedne autentične više vjekovne tradicije završetka karnevala i presuda u onim kostimima Kju Kuks Klana, je rasizam u punom kapacitetu. Potpuno nestvarno, kao da je teater u pitanju, kao da je u pitanju kritika na rasizam, a ono ne, zapravo se dešava rasizam u real time-u i biva, što je najluđe od svega, podržan od strane ministarke kulture, prećutan sa adresa premijera i predsjednika države”, izričit je Marunović.
Komentari