Nakon što je godinama predstavljana kao domaćica bez interesa za političku karijeru, Navalnina transformacija bila je senzacionalna, iako ne izolovan događaj.
Vladimir Putin će sasvim sigurno biti ponovno izabran za predsjednika sljedeće sedmice. No, baš kao i propali plan zauzimanja Ukrajine, pokušaj Kremlja da slomi kritiku u sopstvenom dvorištu pokazao se manje munjevitom operacijom nego se očekivalo.
Ono što je trebala biti spaljena zemlja postalo je plodno tlo za nove protivnike režima i najvažnije, u militarizovanoj kulturi izgrađenoj na patrijarhatu novu opoziciju sve više čine žene.
Vakuum moći
Nakon Navalnijeve iznenadne smrti u februaru u kaznenoj koloniji sjeverno od Arktičkog kruga, preostali ruski opozicioni veterani gotovo su svi u egzilu, zatvoru ili su suočeni s optužbama.
Shvativši to, samohrana majka troje djece i bivša novinarka Jekaterina Duncova u decembru prošle godine kandidovala se protiv Putina na antiratnoj platformi. "Neko je to morao da uradi", rekla je za Politiko u telefonskom razgovoru iz Moskve. Preko noći je postala politička zvijezda.
Gotovo jednakom brzinom izborna tijela su je diskvalifikovala. Borisu Nadeždinu, još jednom antiratnom kandidatu - ali onom s bliskim vezama sa Putinovim okruženjem - dopušteno je da produži u sljedeću fazu izbora.
"Vjerovatno su pomislili - ne treba nam nekakva Svetlana Cihanuskaja, treba je držati na distanci", rekla je Duncova. Mislila je na bjelorusku opozicionu liderku koja je postala predvodnica narodnog protesta protiv namještenih izbora predsjednika Aleksandra Lukašenka 2020.
I Nadeždin je na kraju diskvalifikovan. Međutim, prije toga su Rusi, uz blagoslov Duncove, masovno posjećivali njegove predizborne punktove širom zemlje i inostranstva u znak podrške.
Bilo je to prvo javno iskazivanje antikremaljskog raspoloženja odmah nakon ruske invazije na Ukrajinu i preteča ogromnog odaziva na Navalnijevom sprovodu.
"Ljudi praktički mole - dajte nam nešto da radimo", rekla je Duncova koja je dodala da će nastaviti svoj politički rad.
Patriotsko neslaganje
Da nije bilo ukrajinskog rata, Marija Andrejeva vjerovatno bi još uvijek bila sretno udata pedijatrica i mlada majka koju politika ne zanima.
Danas je ona predvodnica malog, ali snažnog pokreta supruga i rođaka ruskih vojnika. "Okolnosti su takve da nijesam imala izbora", rekla je Andrejeva za Politiko.
Isprva, jednostavno, zahtijevajući povratak vlastitih muževa, koje je Putin mobilisao 2022. žene su postale sve eksplicitnije u kritikama Kremlja kako je rat odmicao. U ritualu punom simbolike, svake subote polažu crvene karanfile na grob Neznanog vojnika na zidinama Kremlja, s licima u bijelim maramama.
"Nijesmo spremni prihvatiti poniženje naših ljudi!", napisala je Andrejeva u jednoj od niza poruka.
Kao majke i odane supruge, žene se ne uklapaju u karikaturu državnih medija o izdajicama, utjelovljujući mnoge konzervativne vrijednosti koje sam Kremlj proklamuje. Takođe, ih je teško prikazati kao liberale i zapadne agente, iako su neki propagandisti pokušali.
Njihovi protesti ruše Putinov narativ o jednoglasnoj podršci ratu i nagovještavaju šire nezadovoljstvo nego što bi ruska državna televizija željela da njeni gledaoci povjeruju. Uglavnom, državni mediji pokušavaju zataškati njihovu priču nudeći svjedočanstva drugih žena koje iskazuju istu lojalnost Kremlju kao i vlastitim muževima.
Izvor:AntenaM
Komentari