Borelj je sinoć rekao Savjetu bezbjednosti UN da humanitarna pomoć mora da se dostavi u Gazu, gdje je krizu stvorio ljudski faktor i nema prirodnih katastrofa, poplava ili zemljotresa.
"To je kriza koju je stvorio čovjek i kada tražimo alternativne načine za obezbjeđenje podrške morskim putem ili iz vazduha, moramo to da radimo jer je prirodna podrška putevima zatvorena, zapravo vještački zatvorena i gladovanje se koristi kao produžena ruka rata", ocijenio je Borelj, prenose agencije.
On je rekao da je takva praksa osuđena u Ukrajini i da se istovetne riječi moraju koristiti u Gazi.
Svjetski program hrane je juče isporučio hranu na sjever Gaze prvi put od 20. februara, saopštile su Ujedinjene nacije.
Poslije provjere na izraelskom graničnom prelazu Kerem Šalom šest kamiona sa humanitarnom pomoći ušlo je u Gazu.
Humanitarne organizacije bore se da isporuče pomoć tom izolovanom području mjesecima mada su neki privatni konvoji uspjeli da dopreme hranu.
Borelj je rekao da EU čekaju rezultate tri istrage izraelskih optužbi da je 12 zaposlenih u Agenciji EU za palestinske izbjeglice UNRWA učestvovalo u napadima Hamasa na jug Izraela 7. oktobra 2023.
On je, međutim, naglasio da UNRWA postoji samo zato jer ima palestinskih izbjeglica i ako nestane izbjeglica će i dalje biti, rekao je on.
"Zapravo jedini način da UNRWA nestane je da se te izbjeglice postanu građani palestinske države koja koegzistira s izraelskom državom", zaključio je visoki predstavnik EU.
Prvi korak da bi se to ostvarilo je da Savjet bezbjednosti UN jednoglasno usvoji rezoluciju kojom se podržava rješenje sukoba po modelu dvije države i “definisanje generalnih principa koji mogu dovesti do tog rezultata”, rekao je on.
Naglasio je i široku podršku takvom rješenju.
"Bila bi to divna mogućnost da se pokaže kako naši principi nijesu prazne riječi", rekao je Borel.
Komentari