– Predsjednik komisije je potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku Nik Đeljošaj, a među članovima su ministar saobraćaja i pomorstva Filip Radulović i državni sekretar u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva Pavle Tripković. Takođe, komisiju čine predstavnici Ministarstva saobraćaja i pomorstva, Ministarstva finansija, Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa, predstavnik Ministarstva odbrane, predstavnik Zajednice opština Crne Gore i savjetnica predsjednika Vlade za ekonomsku politiku – precizirali su "Danu" iz Ministarstva saobraćaja i pomorstva.
Vlada je formirala komisiju mjesec dana nakon što je dala saglasnost za nastavak pregovora između MSP i Međunarodne finansijske korporacije (IFC) u vezi nastavka druge faze tendera za davanje koncesije na aerodrome.
Tender za davanje aerodroma pod koncesiju raspisan je krajem 2019. godine, završen je pretkvalifikacioni postupak i u igri za davanje koncesije su ostale tri kompanije, tj. tri ponuđača. To su Korporejšn Amerika erports, Inčon internešenel erports korporejšn i francusko-turski konzorcijum koji čine Aeroport de Pari i TAV. Tenderom je predviđena uplata avansa od minimum 100 miliona eura, investicije od 200 miliona i 15 odsto od profita oba aerodroma.
Iz MSP-a su nam kazali da će jedan od zadataka komisije biti da definiše uslove za nastavak saradnje sa IFC-om, kao i da će biti u obavezi da pošalje zvanične zahtjeve kompanijama koje su kvalifikovane za koncesiju.
– U skladu sa tačkom 9.3 Koncesionog akta za davanje aerodroma Podgorica i Tivat, rok za dostavljanje ponuda kvalifikovanih ponuđača je 60 dana – precizirali su iz ministarstva.
IFC, konsultant tokom prve faze, dobio je od države 410 hiljada eura. To se odnosi na period saradnje od februara 2018. do februara 2021. godine.
Druga faza tendera, kako je ranije pojašnjeno iz MSP-a, podrazumijeva opis konteksta projekta, kriterijume koji će se koristiti radi ocjene ponuda, dokumentaciju koju ponuđači moraju da podnesu kao dokaz o ispunjavanju kriterijuma i dinamiku tenderskog postupka.
– Ponude dostavljene kao odgovor na poziv moraju da sadrže sve elemente definisane pozivom za sprovođenje aktivnosti koje su predmet koncesije. Ponude, takođe, moraju da sadrže obezbjeđenje ponude, u formi koja je prihvatljiva ministarstvu – navedeno je u informaciji u vezi sa nastavkom druge faze tendera za projekat koncesije koja je usvojena na sjednici Vlade krajem januara.
Tri ponuđača su krajem oktobra 2021. godine tadašnjim članovima vlade Zdravka Krivokapića predstavili planove u slučaju da dobiju koncesiju.
Komentari