Pjesmu na melodiju zvanične crnogorske himne, pod falsifikovanim nazivom „Oj, junaštva svijetla zoro“, Crnogorčević je otpjevala prije dvije večeri na koncertu u Beranama, a u toj verziji pjesme se apsolutno sve što je crnogorsko povezuje sa srpstvom, Srbijom i Srbima.
Kako je prenio portal Berane onlajn, Crnogorčević se na koncertu obratila publici riječima: „Evo naše himne…“, a prema dostupnim foto i video materijalima na društvenim mrežama, koncert su iz prvog reda pratili i pripadnici pro-kremaljskog moto kluba „Noćni vukovi“.
Ova organizacija se, zajedno sa ruskom Sberbankom, našla na listi sankcija Evropske unije u ljeto 2022. godine, a njen vođa Aleksandar Zaldostanov je sankcionisan zbog „aktivne podrške ruskoj državnoj propagandi kroz javno negiranje prava Ukrajine na državnost i pozivanje na ′denacifikaciju′, kao i ′deukrajinizaciju′ zemlje“.
Kako je Pobjeda ranije objavila, „Noćni vukovi“ su u Crnoj Gori kao nevladina organizacija registrovani 2014. godine sa ciljem promocije moto kulture, organizovanja trka i ekspedicija.
Ovoj organizaciji zabranjen je ulazak u Sjedinjene Američke Države, Poljsku, Njemačku i Kanadu, a shodno ciljevima moskovske centrale i crnogorski ogranak ove organizacije dijeli njihove vrijednosti – prije svega san o takozvanom ruskom svijetu, čime zapravo čvrsto stoje na braniku „srpskog sveta“.
Zajedno sa bratstvima bliskim Crkvi Srbije – „Miholjska Prevlaka“, „Tvrdoš-Stupovi“ i mnogim drugim, „Noćne vukove“ ova crkva je angažovala i 5. septembra 2021. godine da „brane“ Cetinjski manastir od građanki i građana Crne Gore koji su se okupili na Cetinju u znak protesta zbog nasilne inauguracije mitropolita te vjerske organizacije Joanikija Mićovića.
Do danas, crnogorska javnost nije dobila informacije ko su sve bili „branitelji manastira“, naoružani „do zuba“, te zašto su službe bezbjednosti – policija i Agencija za nacionalnu bezbjednost to dozvolile. U manastiru je, u susret inauguraciji, bilo okupljeno desetine bezbjednosno interesantnih osoba, ali službe bezbjednosti na to nijesu reagovale.
Izvedba falsifikovane himne u Beranama nije bilo prvo izvođenje Crnogorčević u javnom prostoru na teritoriji Crne Gore - prvi put je žustre reakcije javnosti izazvala na Badnji dan 2023. godine kada ju je izvela ispred Hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici.
Tada je nastupala tokom nalaganja badnjaka pred sljedbenicima SPC, a nakon burnih reakcija na njenu interpretaciju izjavila je da „nema potrebe da se naglašava Srbi u Crnoj Gori. Crnogorac je jednako Srbin“.
Nakon nastupa Crnogorčević, ispred hrama u Podgorici, nadležna tužilaštva su ostala nijema i pored eksplicitnih zakonskih odredbi Zakona o državnim simbolima i Danu državnosti Crne Gore, kojima je propisano da će se novčanom kaznom od 1.000 do 20.000 eura kazniti za prekršaj pravno lice, ako u tekstu ili melodiji himne prilikom izvođenja izvrši bilo kakvu izmjenu, odnosno izvodi himnu na način i u prilikama koji vrijeđaju ugled i dostojanstvo Crne Gore.
Istim članom Zakona, predviđeno je i da će fizičko lice koje bude odgovorno za identičan prekršaj biti kažnjeno od 300 do 2.000 eura. Pobjeda je kontaktirala s Višim državnim tužilaštvom povodom ponovnog skrnavljenja državnog simbola, ali ni sada, kao ni prije godinu institucije ne reaguju.
Da je događaj u Beranama nastavak kontinuiranog djelovanja sa ciljem urušavanja državnog identiteta Crne Gore i temeljenih vrijednosti građanske, sekularne i antifašističke Crne Gore, osim ćutanja nadležnih organa, govori i činjenica da je ova falsifikovana himna Crne Gore korišćena i u kampanjama dezinformacija.
Jedna od prosrpskih Fejsbuk stranica u septembru 2020. godine, nakon političkih promjena u Crnoj Gori, objavila je falsifikovani snimak konstitutivne sjednice Skupštine Crne Gore na koji je preko autentičnog izvođenja himne Crne Gore montirana upravo pjesma „Oj, junaštva svijetla zoro“ u izvođenju Danice Crnogorčević.
U opisu objave na stranici Српска ЧАСТ + Srpska ČAST tada su naveli „da je ovo nova Crna Gora“, a snimak objavljen 23. septembra 2020. godine, koji je postao viralan, ubrzo je i nestao sa Fejsbuka.
Na ovu lažnu objavu reagovala je tadašnja direktorica podgoričke muzičke škole „Vasa Pavić“ Zoja Đurović, profesorica hora i magistrica dirigovanja, koja je tada kazala da želi da se razotkrije ko stoji iza nedolične, neugodne i neprofesionalne montaže koja je izazvala velike neprijatnosti njoj i njenim koleginicima koje su izvodile himnu na autentičnom snimku konstitutivne sjednice Skupštine.
Gotovo četiri godine kasnije, povodom izvođenja falsifikata crnogorske himne u Beranama, Đurović za Pobjedu kaže da je takvo izvođenje himne, bez obzira ko je pjeva, skrnavljenje državnog simbola.
- Državna himna se izvodi onako kako je 3. juna 2006. godine tadašnji skupštinski saziv izglasao, a to je - na temu crnogorske narodne pjesme „Oj, svijetla majska zoro“. Kompozitor Žarko Mirković komponovao je, dakle, našu nacionalnu himnu za četvoroglasni mješoviti hor. Naša himna ima dvije strofe sa po dva stiha i strogo tako treba da se izvodi. Kada su u pitanju priredbe, ukoliko se izvodi vokalno, izvodi se kompletna. Ako je u pitanju instrumentalno izvođenje, izvodi se samo jedna strofa - kazala je Đurović Pobjedi.
Prema njenim riječima, sve što je mimo toga je skrnavljenje državnog simbola, a himna je jedan od tri vrhunska simbola jedne države.
- U bilo kojoj državi, vjerujem i znam sigurno, ovo bi se i te kako kažnjavalo – zaključila je Đurović.
Komentari