On je naveo da je pokušaj Moskve da sprovede glasanje na okupiranim teritorijima Ukrajine kršenje međunarodnog prava.
Stoltenberg je istakao da je Putin netačno izjavio u svom pobjedničkom govoru da su NATO trupe u Ukrajini.
"NATO saveznici su osigurali obuku, ali ne planiraju nikakvu vojnu prisutnost na terenu", naglasio je Stoltenberg.
On je ponovio da NATO vodi politiku otvorenih vrata za države koje žele članstvo i negairao da se savez "agresivno širi prema istoku", što je bilo jedno od opravdanja koje je Putin koristio za pokretanje ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.
"Poštujemo ako ne želite članstvo u NATO-u. Poštujemo i ako želite članstvo", rekao je Stoltenberg, dodajući da te države ne mogu živjeti u svijetu u kojem Moskva odlučuje šta susjedi mogu ili ne mogu učiniti.
On nije želio da kaže hoće li zahtjev Ukrajine za pridruživanje NATO-u biti odobren na samitu NATO-a u Vašingtonu u julu, ali je rekao da očekuje da će Alijansa donijeti odluke koje će Ukrajinu još više približiti NATO-u, uključujući korake koji će osigurati da ukrajinska vojska bude u potpunosti operativna s NATO-om, kao i dalju integraciju političke suradnje.
Na pitanje hoće li težnje Gruzije za pridruživanjem NATO-u napredovati na samitu, Stoltenberg je kazao da ne može prejudicirati ishod tog sastanka.
"Najvažnija stvar koju možemo učiniti je osigurati da (Gruziji) pomognemo u sprovođenju potrebnih reformi na polju transparentnosti, borbe protiv korupcije, jačanja vladavine prava u institucijama", rekao je Stoltenberg.
Stoltenberg je prvi put izjavio da Gruzija i Ukrajina imaju odvojene i nezavisne odgovornosti kada je riječ o njihovim prijavama za članstvo u NATO-u, što ukazuje na razdvajanje kandidatura te dvije države.
Kako je kazao, Gruzija i Ukrajina su na različitim nivoima na različite načine.
"Ne kažem da je Ukrajina ispred Gruzije na svim poljima. Postoje pojedinačne procjene, postoje pojedinačni napori da se podrži Gruzija i Ukrajina, a biće i pojedinačnih, zasebnih odluka", dodao je Stoltenberg.
Na pitanje o zahtjevima prema Moskvi koje su uputile otcijepljena moldavska regija Pridnjestrovlje i otcijepljene gruzijske regije Abhazija i Južna Osetija, Stoltenberg je priznao da Alijansa ne može ponuditi mnogo osim osuditi prisutnost ruskih snaga i izvršiti pritisak na Rusiju da opozove priznanje tih teritorija kao zasebnih država.
Komentari